24.02.2022, 18:22 | czytano: 1192

127 rocznica urodzin Stanisława Nowotnego, porucznika artylerii Wojska Polskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari, inżyniera chemika, więźnia KL Auschwitz.

Stanisław Nowotny
Poznajcie Stanisława Nowotnego. Urodził się 24 lutego 1895 roku w Nowym Targu, w rodzinie Kazimierza Nowotnego – adwokata. Najstarszy z sześciorga dzieci. Był uczniem Gimnazjum w Nowym Targu, a następnie przystąpił eksternistycznie do ustnego egzaminu dojrzałości i rozpoczął studia w Dreźnie.
W 1914 roku przerwał naukę aby wstąpić do Legionów Polskich. W latach 1918-1921 brał udział w wojnach o niepodległość i granice Rzeczypospolitej. Po demobilizacji uznany za niezdolnego do służby frontowej został przeniesiony do rezerwy z przydziałem mobilizacyjnym do 11 pułku artylerii polowej w Stanisławowie. Następnie studiował na Politechnice Lwowskiej gdzie uzyskał tytuł inżyniera chemika. Pracę zawodową rozpoczął w Zakładach Chemicznych „Azot” w Jaworznie.
We wrześniu 1939 roku zgłosił się do Komendy Uzupełnień we Lwowie, gdzie został przyjęty. Jako dowódca kompanii wziął udział w walkach z niemieckim okupantem w okolicach Dębicy, gdzie Jego oddział został rozbity, a on ranny.
Stanisław Nowotny jesienią 1939 roku wznowił pracę w Zakładach Azotowych w Mościcach. Za bojkotowanie zarządzeń okupanta i akcje sabotażowe w fabryce kierownictwo wraz ze Stanisławem zostało aresztowane przez Gestapo 20 stycznia 1940 roku. Więziony w Tarnowie, a następnie w Wiśniczu trafił do KL Auschwitz II transportem z 20 czerwca 1940 roku. W transporcie tym znaleźli się również inni więźniowie z Krościenka, Zakopanego, Poronina, Bukowiny, Odrowąża, Harklowej i Dzianisza.

"20 czerwca 1940 roku skierowano do KL Auschwitz drugi, liczący 313 osób, transport więźniów politycznych (...). Więźniowie tego transportu rekrutowali się głównie spośród inteligencji krakowskiej i z Podhala. Było wśród nich wielu księży, zakonników, nauczycieli gimnazjalnych, adwokatów, studentów, uczniów, wojskowych. Większość z nich aresztowano w ramach akcji wymierzonej przeciwko inteligencji."

KSIĘGA PAMIĘCI

Od tamtego czasu Stanisław Nowotny stał się numerem 1004. Został zamordowany 6 lipca 1942 roku dosercowym zastrzykiem fenolu przez esesmana Josefa Klehra.

Cześć i chwała Bohaterom!

opr. Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Móżyn13.03.2022, 12:32
Ładnie tak Wikipedię kopiować?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl