08.03.2022, 14:32 | czytano: 1469

X Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" (zdjęcia)

W wielu miejscach w Polsce odbywał się organizowany już po raz 10. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym, którego celem jest oddanie hołdu dla żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy-Jabłonce po raz kolejny włączyło się w ogólnopolska akcję upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych organizując bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” przy wsparciu Fundacji Wolność i Demokracja.
 „W obliczu rosyjskiej agresji na niepodległą Ukrainę tragiczna i bohaterska historia Wyklętych jeszcze mocniej przemawia do współczesnych (…)Wierzę, że pamięć o nich będzie trwała wiecznie” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników X edycji Biegu. Przez te wydarzenia, które dzieją się na Ukrainie obchodzimy ten dzień podwójnie. Szczególnie my, Polacy doskonale rozumiemy, przez co przechodzą nasi sąsiedzi i wyrażamy swą solidarność. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Biegniemy Ukraino z pomocą”. W czasie biegu zorganizowano zbiórkę, a zebrane fundusze zostaną przekazane na pomoc naszym Rodakom, którzy walczą w obronie swojej wolności.
X edycja Biegu „Tropem Wilczym” odbyła się w malowniczej pienińskiej scenerii zimowej, w Jaworkach.
O 9.00 została odprawiona msza święta w kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Jaworkach.
Następnie o 11.30 oficjalnego otwarcia biegów dokonał Dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania w Szczawnicy-Jabłonce Jan Jurek. Następnie głos zabrali Poseł na Sejm RP Anna Paluch oraz Senator RP Jan Hamerski.

Tegoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dla uczestników zawodów przygotowano trzy dystanse: dystans rodzinny 1963 metry, 3km oraz dystans 10km. Na dystansie rodzinnym wzięło udział 50 uczestników, na drugim 24 uczestników, natomiast na najtrudniejszym 11 zawodników. Każdy z uczestników otrzymał koszulkę z wizerunkiem Żołnierzy Niezłomnych oraz pamiątkowy medal. Dla zwycięzców przygotowano dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe. Fundatorami nagród byli Senator RP Jan Hamerski, Poseł na Sejm RP Anna Paluch, Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda oraz Dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy- Jabłonce, Jan Jurek.

Zwycięzcy tegorocznej edycji:

Dystans 1963 metry:

Kobiety:
I- Martyna Jarosz ( czas 9m 13s.)
II- Justyna Spodnik ( 11m 9s.)
III- Malwina Zachwieja (11m 21 s.)

Mężczyźni:
I. Krzysztof Litwiak (czas 8m 20s.)
II. Dominik Lizoń (8m 36 s.)
III. Piotr Wójciak (8m 37s.)

Dystans 3km:

Kobiety:
I. Aleksandra Janc ( czas 18m 20s.)
II. Urszula Dulak ( 18m 39 s.)
III. Anna Dulak ( 19m 56 s.)
Mężczyźni:
I. Bartłomiej Majerczak ( 14m 35 s.)
II. Tomasz Marcinek ( 14m 37 s.)
III. Wojciech Kowalik ( 15m 19 s.)

Dystans 10km:
Kobiety:

I. Marta Rychtarczyk ( 1h10m)
II. Agnieszka Szepielak ( 1h 19m.)

Mężczyźni:
I. Grzegorz Żółtek ( 46m 26 s.)
II. Damian Szczepaniak ( 49m 14 s.)
III. Paweł Chlipała ( 49m 33 s.)

Po zmaganiach na trasie na zawodników czekał ciepły posiłek i napoje, które przygotował organizator. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali Straż Miejska w Szczawnicy, OSP Szczawnica, Policja oraz GOPR Grupa Podhalańska - sekcja w Szczawnicy. Wsparcie okazał Samorząd Miasta i Gminy Szczawnica oraz Miejsko Ośrodek Kultury w Szczawnicy.

jd / organizatorzy
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Goralka09.03.2022, 10:38
A moze by upamietnic tez innych zolnierzy ktorzy walczyli I gineli za Polske!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl