10.04.2022, 14:33 | czytano: 2866

Promocja książki dr hab. Stanisławy Trebuni-Staszel: "Lud zdolny do życia..." (zdjęcia)

zdj. GOK Poronin
PORONIN. W ramach trwającego w gminie Poronin Tygodnia Katyńskiego, w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja książki autorstwa dr Stanisławy Trebuni - Staszel pt. "Lud zdolny do życia. Górale podhalańscy w oczach niemieckiego okupanta".
Autorka wykorzystała nieznane wcześniej materiały archiwalne. Wśród dokumentów znalazły się setki fotografii, kwestionariuszy, ankiet z badań antropologicznych, testów psychologicznych dotyczących mieszkańców Podhala, wytworzonych przez Niemców podczas II wojny światowej.
Dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel jest redaktor naczelną Almanachu Nowotarskiego, etnologiem, adiunktem w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Zajmuje się etnografią Polski i Karpat.

Promocja książki odbywa się w ramach obchodów Tygodnia Katyńskiego w Gminie Poronin. Dziś na cmentarzu w Poroninie miała miejsce uroczystość upamiętnienia rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Na grobie Bronisławy Orawiec - Löffler, która zginęła w samolocie lecącym do Smoleńska - złożono kwiaty.

W środę 13 kwietnia o godz. 10:00 Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie zaprasza na Gminne obchody Dnia Katyńskiego. W programie składanie kwiatów pod Dębem Pamięci oraz koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Poroninie "Muzyczny pejzaż pamięci".

s/ zdj. GOK w Poroninie
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl