28.04.2022, 08:58 | czytano: 1046

Uwaga, częściowe zamknięcie Tatr dla ruchu skiturowego. "Przyroda budzi się do życia"

Ze względów przyrodniczych od dzisiaj (28 kwietnia) nastąpi zamknięcie wszystkich szlaków turystycznych i narciarskich na zachód od Kasprowego Wierchu oraz trasy narciarskiej i nartostrady w Dolinie Goryczkowej dla uprawiania wszelkich form narciarstwa – poinformował Tatrzański Park Narodowy.
Przyroda w ostatnich dniach intensywnie budzi się do życia. Niedźwiedzie opuszczają gawry, wybudzają się świstaki, ptaki przystępują do lęgów, a samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode. W tej sytuacji sprawą absolutnie priorytetową dla służb Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zapewnienie im ochrony – czytamy w komunikacie parku.
TPN podkreśla, że choć sytuacja śniegowa w wyższych partiach Tatr nadal cieszy narciarzy skiturowych, to przyroda wyraźnie dopomina się o spokój, to czas szczególnie wrażliwy, co pokazały również ostatnie dni. - Niedźwiedzie są już aktywne. Świstaki zaczęły wykopywać się z nor. W strefie hal i kosodrzewiny, w miejscach wolnych od śniegu, lęgi rozpoczynają siwerniaki, czeczotki, podróżniczki, cietrzewie – gatunki wymagające szczególnej ochrony. Samice wielu gatunków zwierząt wydają na świat młode. W okresie poprzedzającym poród starannie wyszukują miejsca bezpieczne, gdzie nikt nie zakłóca im spokoju. W tej sytuacji sprawą absolutnie priorytetową dla służb Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zapewnienie im spokoju – informują parkowcy.

Wyłączony z ruchu obszar zaznaczony jest na mapce.

Źródło: TPN, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl