29.04.2022, 08:40 | czytano: 1417

Otwarcie sezonu w skansenie w Zubrzycy

Fot. Leszek Janiszewski
Początek weekendu majowego, to zarazem czas na inaugurację sezonu turystycznego w zubrzyckim muzeum na wolnym powietrzu.
Tegoroczne otwarcie sezonu odbywa się pod hasłem „Moje nase moje” – jest to nawiązanie do wciąż żywego na Orawie zwyczaju stawiania moja w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Podobnie i otwarcie zostało podzielone na dwa dni. W sobotę pracownicy zapraszają do… wspólnej pracy, odbędą się pokazowe zasiewy na skansenowskich polach. Coś co dla naszych dziadków było oczywistością, dla młodszego pokolenia jest nieraz wyjątkowym doświadczeniem!
zdj. Leszek Janiszewski

30 kwietnia – sobota: 13.00-14.30 pokazowe sianie owsa, lnu, kapusty, kwaków, grochu, bobu, sadzenie ziemniaków

Niedzielny program jest bardziej rozbudowany, rozpocznie się rzeczonym stawianiem moja (oraz stawaniem… dziada), w ciągu dnia zaplanowano pokazy, zajęcia edukacyjne, spotkanie z twórcami ludowymi, otwarcie wystawy znanego nie tylko na Orawie artysty – Andrzeja Dziubka związanego z zespołem De Press, na zakończenie członkowie Orawskiego Oddziału Związku Podhalan wraz Zespołem Skalniok zapraszają na pierwszą tegoroczną majówkę.

1 maja – niedziela:

11.00 stawianie moja z Zespołem OwCoK działającym przy Orawskim Centrum kultury z Jabłonki przy chałupie Dziubka
11.30 stawianie dziada przy chałupie Kotta
12.00-15.00 pokazy - dawna wieś - wokół zabudowań dworskich, twórcy ludowi i jadło orawskie – Koło Gospodyń Wiejskich z Zubrzycy Górnej przy Czarnej Karczmie
13.00-14.00 wiosenna opowieść o pszczołach Jana Świdronia przy orawskiej pasiece
14.00-15.30 otwarcie wystawy Andrzeja Dziubka „Sacrum” i projekcja filmu „Z ciemności do światła” Dawida Pulita w plebanii z Podwilka
15.30 zajęcia edukacyjne - wynalazki Łukasiewicza w życiu codziennym - w szkole z Lipnicy Wielkiej - w ramach obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza
16.30-17.30 majówka i pieśni maryjne z Orawskim Oddziałem Związku Podhalan w Jabłonce i Zespołem Skalniok z Zubrzycy Górnej przy dzwonnicy loretańskiej z Zubrzycy Górnej Zimnej Dziury

W trakcie obu dni będzie też możliwość zapoznania się z wystawą „Dwory Małopolski” w budynkach plebańskich z Orawki opowiadającą o tych, nieco już zapomnianych, a kiedyś przecież tak charakterystycznych dla krajobrazu wsi obiektach.
Oczywiście możliwe jest też zwiedzanie muzeum, jednak ze względu na ilość wydarzeń towarzyszących muzeum zachęca do samodzielnego spaceru z pomocą audioprzewodnika – aplikacji mobilnej do pobrania na smartfony.

Od maja zmieniają się godziny otwarcia – muzeum można zwiedzać między 11.00 a 17.00, we wcześniejszych miesiącach, przede wszystkim ze względu na brak oświetlenia w pradawnych wnętrzach oraz krótkie dni zwiedzanie jest utrudnione, wówczas najlepiej wybrać się po prostu na spacer po parku muzealnym z aparatem by spróbować uchwycić klimat dawnej wsi.

Partnerami Muzeum w organizacji wydarzenia są: Zespół Skalniok z Zubrzycy Górnej, Koło Gospodyń wiejskich z Zubrzycy Górnej, Zespół OwCoK działający przy Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce, Podhalańskie Zrzeszenie Pszczelarzy oraz Orawski Oddział Związku Podhalan w Jabłonce.

zdj. Leszek Janiszewski

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl