05.06.2022, 10:59 | czytano: 1036

VI Rajd Szaroty 2022 (zdjęcia)

zdj. Paweł Garbacz
VI Rajd Szaroty rozpoczął się na Placu Niepodległości w Zakopanem. Uczestnicy - uczniowie wraz z opiekunami z dwudziestu trzech podhalańskich szkół - przeszli trasę do Nowego Bystrego.
Na trasę rajdu wyruszyło ponad czterysta osób. Pierwszym punktem był cmentarz na ulicy Nowotarskiej, gdzie złożono wiązankę na zbiorczej mogile i oddano hołd ofiarom niemieckich zbrodni. Potem udano się na Gubałówkę na krótki odpoczynek i posiłek przy pomniku „Polonia Restituta”, a następnie do miejsc upamiętniających zabitych Podhalan, związanych z oddziałem Wojciecha Duszy „Szaroty”.
Pierwsze znajduje się w Nowem Bystrem - Słodyczkach, gdzie postawiono pomnik rozstrzelanych w tym miejscu osób. Następnym punktem była „Maciuźnia” w Nowem Bystrem, tam także upamiętnieni są rozstrzelani górale. W tym miejscu odczytano listę dziewięćdziesięciu sześciu osób zamordowanych przez Niemców - żołnierzy z oddziału „Szaroty” lub osób wspierających go.

Ostatnim punktem rajdu była remiza OSP w Nowem Bystrem, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Alojzego Polaka z oddziału „Szaroty”, który 1 listopada 1943 roku został rozstrzelany przez Niemców na cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej w Zakopanem.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali ciepły posiłek, który wraz z kanapkami przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Nowem Bystrem. Na trasie rajdu o bezpieczeństwo dbali policjanci z Zakopanego, Straż Miejska, Straż Gminna, druhowie OSP Nowe Bystre.

Wojciech Dusza "Szarota", był twórcą pierwszego zbrojnego oddziału partyzantów na Podhalu, który podjął zbrojną walkę z Niemcami i kolaborantami. Z powodu zdrady, Niemcom w ciągu roku udało się ten oddział rozbić. Do końca nie wiadomo, w jakich okolicznościach zginął Wojciech Dusza i gdzie został pochowany. Reszta jego oddziału została rozproszona a wiele osób zginęło w egzekucjach, które odbyły się w wielu miejscowościach Podhala. Upamiętnieniu tych osób poświęcony jest Rajd Szaroty, odbywający się od wielu lat na trasie Zakopane – Nowe Bystre.

W rajdzie brali udział uczniowie ze szkół podstawowych z miejscowości: Brzegi, Bukowina Tatrzańska, Ciche Górne nr 2, Odrowąż, Pieniążkowice, Załuczne, Morawczyna, Czerwienne nr 2, Czerwienne nr 1, Chochołów, Stare Bystre nr 1, Murzasichle, Nowe Bystre, Poronin, Stasikówka, Suche, Ząb, Zakopane - szkoły nr 1, 7 i 9. Szkoły średnie z Zakopanego reprezentował Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych i Zespół Szkół Budowlanych.
"Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w rajdzie. Dopisała piękna i wietrzna pogoda, przez co idąc wierchem musieliście mocno trzymać powiewające polskie flagi. Tak idźcie przez całe życie, jak te „piękne ptaki” z rosnącymi skrzydłami u ramion. Znów nastały niespokojne czasy i „Wieje Wiatr Historii”, który opisał Konstanty Ildefons Gałczyński:
”Gdy wie­je wiatr hi­sto­rii,
Lu­dziom jak pięknym pta­kom
Rosną skrzydła, na­to­miast
Trzęsą się por­t­ki pęta­kom”
- napisano w podsumowaniu.

Organizatorzy dziękują Gminie Poronin za sfinansowała ubezpieczenie i produkty do posiłków oraz sponsorom: PKL Gubałówka, Robertowi Parmie, Ratownikowi Medycznemu Zdzisławowi Kraj, Stanisławowi Waliczkowi. Koszulki na Rajd Szaroty, ufundowali Władysław Piszczek z Białki Tatrzańskiej i nowobystrzanie z USA skupieni w kole nr 71 Związku Podhalan Ameryki Północnej. Podziękowania skierowano także do dyrektora Szkoły Podstawowej w Nowem Bystrem Marcina Dyląga, Koła Gospodyń Wiejskich w Nowem Bystrem, siostry Teresy z administracji cmentarza na ul. Nowotarskiej, ks. ppr Krzysztofa Matuszyka, kapelana Rajdu, Beaty Sikory, Wojciecha Majerczyka.

Organizatorzy VI Rajdu Szaroty: Zbigniew Sikora, SP w Nowem Bystrem, Gmina Poronin, zdj. Paweł Garbacz

opr.s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl