24.06.2022, 11:38 | czytano: 653

129 rocznica urodzin Jana Głuszka, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Poznajcie Jana Głuszka. Urodził się 23 czerwca 1893 roku w Zakopanem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 23 stycznia 1943 roku.
"23 stycznia 1943 roku przywieziono do KL Auschwitz transport liczący 70 więźniów, skierowanych do obozu przez Sipo u. SD z Krakowa. Otrzymali oni numery 93176-93245. (...)
Do KL Auschwitz więźniów przywieziono pociągiem. Z więzienia w Tarnowie na dworzec kolejowy szli pieszo. Na dworcu wpędzono ich do wagonów więźniarek dołączonych do składu pociągu osobowego, jadącego do Krakowa. Przemarsz więźniów na dworzec obserwowały z ukrycia rodziny wywożonych więźniów. (...) W Krakowie wagony te dołączono do pociągu jadącego do Oświęcimia. Z dworca kolejowego w Oświęcimiu do obozu macierzystego prowadzono więźniów pieszo. Po przybyciu na miejsce, więźniów na noc umieszczono w bloku nr 26, gdzie przebywali do rana. Następnego dnia przystąpiono do formalności związanych z przyjęciem do obozu. Nowo przybyli więźniowie zostali poddani kąpieli, strzyżeniu i goleniu włosów na całym ciele. Wydano im obozową odzież, sfotografowano i przydzielono numery."

KSIĘGA PAMIĘCI

Jan Głuszek od tamtej chwili stał się numerem 93176. Został wyzwolony w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau.

opr. Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl