15.07.2022, 16:32 | czytano: 801

Duet skrzypcowy Małgorzata Staszewska Janik i Katarzyna Mrożek w Altanie

NOWY TARG. W niedzielę 17 lipca o godz.17.00 w Altanie w Parku Miejskim zagra duet skrzypcowy: Małgorzata Staszewska Janik i Katarzyna Mrożek. W programie utwory m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Telemanna, Grażyny Bacewicz, czy Astora Piazzolli. Wstęp wolny.
Małgorzata Staszewska Janik uzyskała tytuł Doktora Sztuk Muzycznych w dziedzinie gry na skrzypcach w Uniwersytecie Stanowym Georgii w Athens, USA w 2007 roku. W roku 1999 ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie z tytułem magistra Sztuki. Do grona jej skrzypcowych pedagogów należą Ewa Jargoń, Levon Ambartsumian oraz Valerie Gardner. Studiowała również w USA grę na altówce pod kierunkiem Marka Neumanna. Małgorzata jest laureatką konkursu UGA w 2005 roku. Koncertowała solo z Orkiestrą Symfoniczną UGA, Orkiestrą Kameralną ARCO, Filharmonią Gorzowską i Zielonogórską, Myślenicką Orkiestrą Kameralną Concertino, Kameralną Orkiestrą Akademii Muzycznej w Krakowie, a także Kameralną Orkiestrą Radia i Telewizji z Meksyku. Otrzymała lekcje mistrzowskie m. in. pod kierunkiem Kwartetu Kronos, Kwartetu Praskiego, Eudice Shapiro, oraz Antoine Tamestita.
Pełniła funkcję koncertmistrza Orkiestry Kameralnej ARCO, Southern Georgia Symphony oraz The Ocmulgee Symphony. W USA uczyła gry na skrzypcach i altówce w Community Music School przy Uniwersytecie w Georgii, w Cambridge Academy of Music w Atlancie, na kursach letnich Uniwersytetu UGA oraz na warsztatach kameralnych Georgia ASTA. W 2010 roku była członkiem jury w konkursie muzycznym Jugend Musiziert w Niemczech, a w 2018 jurorowała w XI Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej w Leżajsku. Małgorzata była jednym z pedagogów i wykonawców cyklicznego kursu Grumo Festival we Włoszech. Od 2011 do 2019 roku Małgorzata była asystentką w Katedrze Skrzypiec i Altówki na Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertowała w kraju i za granicą w duecie z Mieczysławem Szlezerem jako Duo ViolinAlto. Aktualnie jest pedagogiem w Szkole Muzycznej PriMus w Zeuthen w Niemczech.

Katarzyna Mrożek - nowotarżanka wywodząca się z rodziny artystów plastyków, skrzypaczka, muzyk, z zamiłowania grafik warsztatowy. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7lat w PSM I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu, a kontynuowała swoje umiejętności w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej. W 2019r. ukończyła studia na Akademii Muzycznej w Krakowie. Podczas studiów brała udział w programie Erasmus+ w National University of Music Bucharest w Rumunii. Wielokrotna uczestniczka Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie. Współpracuje z Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną z Zakopanego. W latach 2020-2021 była skrzypaczką w "Archetti" Orkiestrze Kameralnej Miasta Jaworzna. Obecnie jest nauczycielem gry na skrzypcach w szkole muzycznej w Nowym Targu.

Szczegółowy program koncertu:
Georg Philipp Telemann - Sonata kanoniczna na dwoje skrzypiec G-dur nr 1
Vivace
Adagio
Allegro

Jean Marie Leclair L’ainé Sonata na dwoje skrzypiec e-moll, op. 3 nr 5
Allegro ma poco
Gavotta gracioso – Andante
Presto

Wolfgang Amadeusz Mozart - duety skrzypcowe ze zbioru 12 Duetów, KV 487
Nr 2 - Menuetto, Allegretto
Nr 4 - Polonaise
Nr 8 - Allegro
Nr 12 – Allegro

Grażyna Bacewicz - Kaprys Polski na skrzypce solo – Katarzyna Mrożek
Reinhold Gliére - 12 Duetów na dwoje skrzypiec op. 49
Nr 1 - Andante
Nr 5 - Vivace
Nr 6 – Con Moto
Nr 7 – Allegretto
Max Reger

Preludium h-moll op.117 nr 1 - Małgorzata Staszewska Janik

Johan Halvorsen - Passacaglia g-moll na skrzypce i altówkę na temat Georga Friedricha Haendla
Transkrypcja na dwoje skrzypiec
Astor Piazzolla

Oblivion – Tango na dwoje skrzypiec

spr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl