24.07.2022, 21:07 | czytano: 1519

Wspomnienie Krystyny Orlik - Ruckemann de domo Lgockiej, wnuczki właściciela dóbr i dworu w Łopusznej

Krystyna Orlik - Ruckemann na fotografii z 2018 r.
28 czerwca 2022 r. zmarła w Ottawie Krystyna Orlik – Rückemann z domu Lgocka (urodzona 28 września 1923 r. w Radziwiłłowie) – wnuczka Aleksandra Lgockiego (byłego właściciela dóbr ziemskich w Łopusznej) i córka Jerzego Lgockiego, założyciela i Komendanta Strażackiego Ruchu Oporu „Skała” oraz Kierownika Technicznego Polskich Straży Ogniowych w Generalnym Gubernatorstwie.
W czasie II wojny światowej brała udział w charakterze sanitariuszki w jedynej zbrojnej akcji SRO, która miała miejsce w Skrzydlnej 21 października 1943 r., po której została aresztowana i osadzona w więzieniu na Montelupich w Krakowie, następnie przeniesiona do KL Ravensbrück (numer obozowy 42 836), gdzie spotkała się z matką Janiną Ustupską i siostrą Danutą.
Po wyzwoleniu obozu zamieszkała w Szwecji, gdzie wyszła za mąż za Kazimierza Orlika – Rückemanna (syna generała Wilhelma – ostatniego Komendanta Korpusu Ochrony Pogranicza), następnie przeniosła się do Kanady. Pogrzeb odbędzie się 25 lipca w Ottawie. Była ostatnim członkiem „Skały”.

Krystyna na fotografii z lat 30. XX wieku

Arkadiusz Stefaniak - Guzik
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl