06.08.2022, 14:16 | czytano: 800

Powstała mografia klubu sportowego "Wierchy"

Jacek Ryś. Fot. Piotr Kuczaj
Jacek Ryś, były piłkarz "Wierchów" Rabka-Zdrój, działacz i trener, obserwator i uczestnik wielu wydarzeń, napisał monografię rabczańskiego klubu.
Książka pt. "Grali chłopcy, grali..." ukazała się w nakładzie 500 egzemplarzy. Liczy ponad 220 stron i zawiera liczne archiwalne zdjęcia, nieznane fotografie, indeks nazwisk, wycinki prasowe, sylwetki zasłużonych działaczy, tabele, wyniki, prezentując po raz pierwszy kompletną historię zasłużonego klubu i rabczańskiej piłki nożnej. Jej oficjalna promocja planowana jest na koniec sierpnia.
Dzieje klubu, jak podkreśla sam autor, stanowią integralną część historii miasta. Sięgają okresu międzywojennego, kiedy to przy Ognisku Związku Podhalan w Rabce-Zdroju powstała sekcja narciarska, będąca zalążkiem klubu. Jej członkowie zajęli się organizacją zimowego życia sportowego w uzdrowisku. Sam klub powstał w 1946 roku i od tego roku aż do dziś trwa systematyczna praca mająca na celu rozwój sportu w Rabce-Zdroju.

Co było dalej? Aby się tego dowiedzieć, warto sięgnąć po tą niezwykle ciekawą i ważną dla naszego miasta książkę. - Dotychczasowe dzieje rabczańskiego klubu pokazały dwie zasadnicze prawdy. Pierwsza głosi, że rozwój klubu i jakość jego funkcjonowania zależy wyłącznie od woli i determinacji ludzi, którzy go tworzą. Druga natomiast, że sport, rozumiany jako szlachetna rywalizacja oraz trud włożony w pokonywanie własnych słabości i ograniczeń, przyciąga wspaniałych i szlachetnych ludzi. To dzięki wierności tym prawdom Klub Sportowy "Wierchy" Rabka-Zdrój przetrwał najtrudniejsze okresy, rozwijał się mimo wszystko, odnosił znaczące sukcesy, a dziś patrzy z ogromną nadzieją w przyszłość - podkreśla autor.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Gera06.08.2022, 15:27
Duze brawa Jacku.Gdzie mozna to kupic?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl