17.08.2022, 14:38 | czytano: 639

Podsumowanie Festiwalu Muzyki Organowej w Zakopanem

Tegoroczna, wyjątkowa 21. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej wybrzmiewała w Zakopiańskich świątyniach i instytucjach kultury przez ponad miesiąc.
Wyjątkowa, bo po raz pierwszy festiwal otrzymał patrona, a został nim Wacław Geiger-- kompozytor, pedagog i dyrygent, przez długie lata związany zawodowo z Zakopanem. Organizatorem festiwalu było Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury
Festiwal rozpoczął się pod koniec lipca i trwał do 13-go sierpnia, w szerokim repertuarze przedstawiając słuchaczom piękne brzmienia organowe, kameralne i partie operowe. Przez ten czas Zakopiańskie świątynie i instytucje kultury wypełniały się niezwykłymi brzmieniami poruszając zainteresowanych słuchaczy.

Projekt liczył 8 koncertów odbywających się w 4 Zakopiańskich świątyniach i 2 instytucjach kultury.

Publiczność zachwycona wybitnymi brzmieniami prezentowanymi przez wirtuozów instrumentalnych i wokalistki operowe, nagradzała artystów gorącymi oklaskami, doceniając wysoki poziom festiwalu.

Wydarzenie ukazało jak przepiękną i wzruszającą muzykę można wykonać przy pomocy dobrze wszystkim znanych i rozpoznawanych organów kościelnych. Były to z pewnością nietypowe występy dla przeciętnych słuchaczy i jednocześnie całkiem zwyczajne dla stałych bywalców koncertów organowych w świątyniach.
Wakacyjne weekendy w Zakopanem na przełomie lipca i sierpnia stały się docelowym punktem dla fanów muzyki poważnej.

Koncert który zainaugurował Festiwal obył się w piątek, 22 lipca w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Na organach zagrało małżeństwo Zuzanna i Maciej Batorowie, a wydarzenie dopełnił śpiew Magdaleny Kulig.
Festiwal zamknął koncert finałowy zatytułowany „TOTUS TUUS”, który odbył się w Kościele Świętego Krzyża. Na organach zagrał Filip Presseisen z Krakowa wraz z zespołem proMODERN z Warszawy.

Organizatorzy, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl