23.08.2022, 08:18 | czytano: 1092

Krakowskie filmy festiwalowe w kinie Tatry w Nowym Targu

Od sierpnia do grudnia - raz w miesiącu - wraz z Krakowską Fundacja Filmową, kino Tatry w Nowym Targu prezentować będzie wybrane filmy z 62 Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Pierwszy seans 31 sierpnia o godz. 18:00 - projekcja filmu ZASADA.
Przegląd zainauguruje wyjątkowy pokaz filmu “Zasada” Michała Bollanda. To opowieść o legendarnym polskim kierowcy, który powraca, by wziąć udział w jednym z najtrudniejszych rajdów samochodowych na świecie - Rajdzie Safari w Kenii. Ekipa filmowa towarzyszy Sobiesławowi Zasadzie podczas przygotowań do imprezy i w trakcie wyścigu po afrykańskich bezdrożach. Malownicze obrazy kenijskiej przyrody przeplatają się z dynamicznymi ujęciami z wnętrza samochodu, hałaśliwy doping kibiców na poboczach miesza się z wykrzykiwanymi przez pilota instrukcjami… Czy naszpikowane elektroniką auto i ogromne doświadczenie pomogą jeszcze raz stanąć na podium rajdowcowi, który mimo niemal stu lat na karku zdaje się nie poddawać upływowi czasu? Seans z udziałem twórców odbędzie się 26 sierpnia w największej sali kina Kijów. W kolejnych dniach, aż do 4 września, film będzie można zobaczyć w pozostałych kinach.
Między 23 sierpnia a 2 października będzie można zobaczyć dokument “30 lat wymówek” Armanda Urbaniaka o byłym perkusiście zespołu “Dżem”, pod koniec października (14-23.10) słynny “Syndrom Hamleta” pary polskich dokumentalistów, Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego - o młodym pokoleniu Ukraińców doświadczonych traumą Majdanu i wojny w Donbasie. Film otrzymał na festiwalu szereg nagród w tym tę najważniejszą - Złotego Lajkonika za najlepszy film konkursu polskiego.

W listopadzie (10-20.11) w programie znalazł się “Głos” Dominiki Montean-Pańków, nagrodzony na festiwalu za montaż i za zdjęcia opowiadający o jezuickim nowicjacie, a w grudniu (9-18.12) - “Bóg i Wojownicy Lunaparków” Bartłomieja Żmudy, o owładniętym religijnym amokiem synu, który podejmuje krucjatę w celu nawrócenia ojca. Ten film na festiwalu otrzymał nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne.

Krakowski Festiwal Filmowy jest jednym z najważniejszych wydarzeń na świecie, prezentujących filmy dokumentalne i krótkometrażowe. Jako jedyny w Polsce i jeden z nielicznych na świecie jest na ekskluzywnej liście Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) wydarzeń kwalifikujących do OscaraŸ w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Na seanse filmowe obowiązuje specjalna cena biletów: 10 zł. Bilety dostępne są w wirtualnych i stacjonarnych kasach kin.
Harmonogram seansów:
“Zasada” reż Michał Bolland (26 sierpnia - 4 września)
“30 lat wymówek” reż. Armand Urbaniak (23 września - 2 października)
“Syndrom Hamleta” reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski (14-23 października)
“Głos” reż. Dominika Montean-Pańków (10-20 listopada)
“Bóg i Wojownicy Lunaparków” (9-18 grudnia)

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl