25.08.2022, 12:59 | czytano: 2813

Dożynki i rodzinny festyn pokropiony deszczem (zdjęcia)

Niedzielne uroczystości w Rogoźniku rozpoczęły się o godz. 11:00 uroczystą Mszą Świętą dożynkową w kościele parafialnym, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Andrzej Bukalski.
Na jego ręce przedstawiciele Rogoźnika i Starego Bystrego złożyli wieńce dożynkowe, dary z tegorocznych plonów oraz przekazali bochny chleba upieczonego z mąki z ostatnich zbiorów oraz miód, oscypka, owoce i wiązanki kwiatów. W ten sposób dziękowano Bogu za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku.
Tegoroczny wieniec dożynkowy z Rogoźnika wyraźnie nawiązywał do wojny w Ukrainie, z kolei wieniec ze Starego Bystrego – do rocznicy pamiętnej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1997 roku. Starostami dożynek byli Małgorzata Pałka i Andrzej Ligas z Rogoźnika oraz Teresa Zarycka i Jan Gubała ze Starego Bystrego.

Po Mszy Świętej wieńce dożynkowe zostały uroczyście przeniesione na teren stadionu sportowego, gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości dożynkowych połączonych z rodzinnym festynem sportowo – rekreacyjnym.

Po przybyciu na stadion wszyscy zaproszeni gości, delegacje wieńców dożynkowych, poczet sztandarowy, fiakrzy, zespół Jawor, sponsorzy oraz wszyscy którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się w zorganizowaniu uroczystości zostali ugoszczeni obiadem oraz poczęstunkiem.

O godz. 14.00 głos zabrał sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek. W swoim przemówieniu sołtys podziękował proboszczowi Andrzejowi Bukalskiemu za odprawienie Mszy Świętej dożynkowej, wspólną modlitwę i słowo boże, które skierował podczas tej mszy. Podziękował Kapeli góralskiej „Jawor„ oraz Związkowi Podhalan oddział Stare Bystre za uroczystą oprawę mszy św., za śpiew i muzykę góralską. Pocztowi sztandarowemu Związku Podhalan oddział Stare Bystre, fiakrom , harcerzom , zuchom podziękował za obecność.

W dalszej części swojego przemówienia sołtys powiedział: - ” Co roku powtarzam to samo: cieszę się ogromnie, że ta piękna dożynkowa tradycja jest w naszej miejscowości i naszej parafii kontynuowana. Bogu dzięki, oby jak najdłużej.

Na zakończenie swojego przemówienia, po przywitaniu wszystkich gości, sołtys przywitał wszystkich rogoźnicanów i podziękował im za wykonanie wieńca dożynkowego. Tegoroczny wieniec dożynkowy wykonali mieszkańcy Rogoźnika od nr. 121 – 143 oraz mieszkańcy Osiedla Za Torem. Pomysłodawczynią rogoźnickiego wieńca dożynkowego i osobom koordynującą była Danusia Hajnos.

Sołtys podziękował wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się w zorganizowaniu tegorocznych Dożynek i VIII Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki.

Korzystając z okazji, że na uroczystościach byli prezesi Klubu Parafii Świętego Andrzeja Boboli Rogoźnik / Stare Bystre w Chicago Roman Tylka i Andrzej Kwak sołtys publicznie podziękował Klubowi za to wszystko co robią dla społeczności Rogoźnika, dla Szkoły Podstawowej , dla naszych strażaków i na koniec dla całej parafii Rogoźnik. Sołtys swoje podziękowanie zakończył słowami: „ Dziękuję Wam za liczną pomoc finansową , za prężną działalność i za utrzymywanie łączności z rodzinnym Rogoźnikiem. Panowie prezesi – Bóg zapłoć. Przenieście to podziękowanie wszystkim naszym Rodakom w Ameryce. ! Przyklaśnijmy Im mocno , bo jest za co ! .”

Następnie głos zabrał wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch.

Na scenie plenerowej podczas całego dnia zaprezentowali się: zespół „ NIE MA MOCNYCH" z Bukowiny Tatrzańskiej, zespół kabaretowo – biesiadny „ WESOŁY MASORZ ” ze Śląska , zespół „ EFFEKT „ z Tymbarku.

O godz.19.30 odbyło się losowanie główne loterii „ Wspieraj Rogoźnik". Główne nagrody: koza pojechała do Starego Bystrego, a świnia do Nowego Targu.
O godz.20.00 – odbył się występ gwiazdy wieczoru – kabaretu „ ŚLEBODA „ z Gliczarowa, który do łez rozbawił liczną publiczność.

Wokół były rozstawione stoiska z smakołykami. Był grill , tradycyjne góralskie jedzenie , a do tego napoje chmielowe i dobrze zaopatrzony bufet.

Na Rogoźnickich Dniach Sportu i Rozrywki gościła również Rogoźnicka Ochotnicza Straż Pożarna. W ramach spotkania dzieci mogły zapoznać się ze sprzętem strażackim, wsiąść do samochodu strażackiego i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Dzieci choć na chwilę mogli się poczuć się strażakami. Strażacy opowiadali dzieciom o swojej pracy. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Zwieńczeniem imprezy był imponujący pokaz fajerwerków oraz potańcówka. Tym razem bawiono się z zespołem GIGANCI oraz DJ STACHU.

Organizatorami VIII Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki byłi : Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek , Rada Sołecka miejscowości Rogoźnik , Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Stadnina Koni “Dworna”.

Patronat honorowy imprezy objęli:

Edward Siarka – sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska;
Andrzej Gut – Mostowy – sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki;
Witold Kozłowski – marszałek województwa małopolskiego;
Jan Smarduch – wójt Gminy Nowy Targ.

Partnerami VIII Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki są :

Gmina Nowy Targ.
Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych.
Województwo Małopolskie.

Źródło: Organizatorzy, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl