02.09.2022, 20:24 | czytano: 1188

Liw, zamek żółtej Damy oraz złota Królowej Bony - kolejny cel wędrówki z Bartkiem Kurasiem (film)

kadr z filmu
"Podczas wyprawy do Liwu, gdzie budowniczy Mikołaj na rozkaz księcia mazowieckiego Janusza I Starszego rozpoczął sypanie wyspy, na której później wzniósł zamek, nie myślałem, że historia może okazać się zabawna. Trzymając w jednej ręce kamerę, a w drugiej 10 kilogramowego dwulatka byłem pewien, że nic z filmu nie wyjdzie. A jednak coś się udało. Nagrodą za trud były słowa córeczki, które słychać na końcu filmu. To było najważniejsze wydarzenie dnia" - komentuje Bartłomiej Kuraś swoją kolejną filmową wyprawę.
Teraz słów kilka o miejscu, w którym byliśmy.
W początkach XV w. murator Niclos (Mikołaj) rozpoczął budowę zamku murowanego na sztucznej wyspie otoczonej bagnami Liwca – granicznej rzeki Mazowsza i Litwy. Liw spotkało wyróżnienie świadczące o jego znaczeniu militarnym- zamek był jedną z 6 murowanych twierdz wzniesionych przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego.
Kolejna rozbudowa zamku miała miejsce zapewne około 1512 r., podczas regencji (1503-1518) księżnej Anny z Radziwiłłów, wdowy po Konradzie III Rudym.

Zygmunta Starego księżnej Annie, jako „zaopatrzenie do czasu zamążpójścia", co spowodowało, że do 1537 r. był to ostatni fragment księstwa mazowieckigo pozostający w rękach dynastii piastowskiej. W latach 1547-56 Liw był w zarządzie królowej Bony Sforzy, która przeprowadziła kolejną rozbudowę warowni, podwyższając o 2 piętra wieżę zwieńczając ją wysokim hełmem z hurdycjami. Bona chciała zapewne zaimponować Kiszkom — właścicielom pobliskiego, litewskiego Węgrowa — spokrewnionym z wrogimi jej Radziwiłłami. Za jej czasów w arsenale zamkowym było kilka dział i 28 hakownic jak przystało na przygraniczną twierdzę Rzeczypospolitej (Liwiec do czasu wcielenia Podlasia do Korony w wyniku Unii Lubelskiej w 1569 r. rozdzielał ziemię drohicką Wielkiego Księstwo Litewskiego i ziemię liwską- Królestwa Polskiego).Serdeczne podziękowania dla Mikołaja, dajesz wiarę w ludzi.
Tak więc zakończenie wakacji jest udane
Zamek w Liwie
Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie
Co po nas zostanie?
Partnerzy:
Podhale24.pl
@TPCh
Dariusz Grylak radny dzielnicy Ursus
Bruśnica - z miłości do folkloru
Powiat Przasnyski
Nasza Historia

Bartłomiej Kuraś
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl