02.10.2022, 11:55 | czytano: 487

"Muzea nieoczywiste" w zakopiańskim Sokole

ZAKOPANE. W ramach projektu organizowanego przez Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Gniazdo w Zakopanem odbędzie się kolejne spotkanie wokół kultury. Tym razem Pan Michał Murzyn wicedyrektor Muzeum Tatrzańskiego zabierze uczestników w podroż po nieoczywistych muzeach.
- Można będzie dowiedzieć się które, muzeum jest najwyżej, które przechowuje światło, gdzie są największe muzea, a gdzie są najmniejsze. Bez wątpienia ta propozycja przygotowana przez sekcję turystyczną Sokoła będzie bardzo ciekawa zarówno dla małych ja i dużych słuchaczy - mówi Adam Zaleski, wiceprezes TG Sokół Zakopane.
Spotkanie odbywa się w ramach cyklu "Podróż w Miejscu - Podróże po kulturze". Projekt stwarza przestrzeń do prezentacji różnych pasji mieszkańców Zakopanego i zaproszonych gości. Podróże po Nieoczywistych Muzeach odbędą się 10 października br., w Kinie Miejscu o godzinie 19.00. Warto zarezerwować sobie wieczór na to spotkanie.

Muzea zatrzymują czas, ale jednocześnie ten czas tworzy i zmienia muzea. Dziś są one czymś więcej niż magazynami ładnych, bądź starych przedmiotów. To już nie tylko twierdze chowające w swych murach bogactwo świata, a ogrody zapraszające do wspólnego spędzania w nich czasu. Kształtują otoczenie kulturowe, symboliczne, ale też architektoniczne i wpływają na gospodarkę i ekonomię. Są przestrzenią dla różnych dialogów i spotkań. Muzea to miejsca magiczne, często ukazujące naszą własną tożsamość, za pomocą wartości, niejednokrotnie, zaklętych w „zwykłych” rzeczach. Obecnie to już nie tylko niezliczone metry kwadratowe drewnianych, ciężkich gablot wypełnionych skamielinami, czy kilometry ścian z powieszonymi obrazami wybitnych artystów renesansu i baroku. To także małe wystawy, prywatne ekspozycje, gdzie możemy dotknąć i poznać niezwykłe historie – często nieoczywiste.

ORGANIZATORZY:
Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Gniazdo w Zakopanem, Kino Miejsce
Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Zakopane.

Partnerzy cyklu spotkań: Polskie Koleje Linowe, Cafe Miejsce. Działalność Kina Miejsce wspiera Zakopiańskie Centrum Kultury.

opr. s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl