21.11.2022, 19:39 | czytano: 713

Wspomnienie ks. kanonika Pawła Vitkaya i jego botanicznego dzieła

zdj. nadesłane
W Orawce zorganizowano wspomnienie 180. rocznicy śmierci ks. Pawła Vitkaya, 200. rocznicy opracowania przez niego roślin orawskich, zebranych w rękopisie Flora arvensis i 10. rocznicy ustanowienia tego rękopisu dokumentem historycznym.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością pan Tomáš Kašaj – Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie, pan Juraj Petko, prednosta Obecneho uradu Spišské Bystré, państwo Alica i Jan Vitko z córką Livią – rodzina księdza Vitkaya, pani Anna Tomala, Jan Głusiak i Józef Spytkowski – delegacja Urzędu Gminy Jabłonka. Proboszcz w Orawce, ks. Wojciech Mozdyniewicz odczytał biogram kanonika Vitkaya, fragmenty okolicznościowego adresu ks. biskupa Jána Kuboša do zgromadzonych na tej uroczystości i odmówił modlitwę nad jego grobem. Delegacje złożyły kwiaty i znicze.
Ksiądz kanonik Paweł Vitkay był proboszczem w Orawce (1830-1842), archidiakonem górno-orawskiego dystryktu, asesorem sądowym Orawskiej Żupy i kanonikiem honorowym katedry spiskiej, z zamiłowania botanikiem. Urodził się w 1779 r. w miejscowości Kubachy, obecnie Spišské Bystré k. Popradu, zmarł w 1822 r. w Orawce, i tam został pochowany.


Oprócz obowiązków duszpasterskich i sędziowskich zajmował się botaniką. Pionierskie prace badawcze nad florą prowadził wszędzie tam, gdzie przyszło mu pracować. W latach 1815 – 1822, w czasie posługi w Zazriwej napisał po łacinie zasadniczą część dzieła Flora arvensis, później dopełnianego o nowe odkrycia. Jest ono pierwszym kompleksowym opracowaniem ponad 550 roślin Orawy, wielokrotnie cytowanym przez późniejszych botaników. W Muzeum Podtatrzańskim w Tatrzańskiej Łomnicy zachowała się druga część rękopisu, rozdziały XIV-XXIV. Po opracowaniu przez botaników z Uniwersytetu im. Komeńskiego w Bratysławie zawnioskowano do Ministerstwa Kultury Republiki Słowacji o uznanie go za historyczny dokument książkowy. Status ten nadano „Florze arvensis” dnia 11 grudnia 2012.

Więcej nr stronie Parafii w Orawce.

opr. s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl