30.12.2022, 12:51 | czytano: 798

112 rocznica urodzin Jana Gnojka, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Poznajcie Jana Gnojka. Urodził się 26 grudnia 1910 roku w Zakopanem. Był ślusarzem samochodowym. Do KL Auschwitz trafił transportem z 11 czerwca 1942 roku. W transporcie tym znaleźli się również inni więźniowie z Ludźmierza i Zakopanego.
"11 czerwca 1942 roku numerami obozowymi od 39190 do 39251 oznaczono 62 więźniów skierowanych do KL Auschwitz z więzienia Montelupich w Krakowie, przez Sipo u. SD.
Jak wynika z relacji więźnia z tej grupy, Jana Olszyńskiego (nr 39231), mężczyzn wczesnym rankiem wyprowadzono z celi tarnsportowej, kazano im wsiąść do ciężarówek i przywieziono do obozu oświęcimskiego. Więźniowie jechali stłoczeni, przy szczelnie zasznurowanych plandekach samochodów. Przed bramą z napisem „Arbeit macht frei” zostali ustawieni w rzędy, po dziesięć osób, i wprowadzeni do obozu. Następnie spisano dane personalne, po czym – w asyście wrzeszczących i okładających ich esesmanów – poprowadzono więźniów do bloku nr 26, gdzie zdeponowali odzież cywilną, a otrzymali pasiaki. Tam też odbyła się kąpiel, dezynfekcja i golenie włosów na całym ciele. W okresie kwarantanny wstępnej przebywali na piętrze bloku 11. Jak większość nowo przybyłych, codziennie poddawani byli mustrze, uczyli się wykonywać podawane w języku niemieckim komendy czy też śpiewać niemieckie piosenki. Po około trzech tygodniach rozdzielono ich do drużyn roboczych. (…)

Jak wynika z fragmentarycznie zachowanych dokumentów obozowych, co najmniej 24 więźniów z niniejszego transportu poniosło śmierć w KL Auschwitz. Znane są jednak okoliczności zgonów tylko kilku osób. (…)”

KSIĘGA PAMIĘCI

Jan Gnojek stał się od tamtego czasu numerem 39199. Zginął 1 listopada 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

opr. Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl