13.01.2023, 17:06 | czytano: 840

111 rocznica urodzin Stanisława Zająca, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz

I transport Polaków z Tarnowa
Poznajcie Stanisława Zająca. Urodził się 13 stycznia 1912 roku w Nowym Targu. Syn Jana i Bronisławy.
Był absolwentem nowotarskiego gimnazjum. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Aresztowany i więziony w słynnej katowni Podhala Palace, następnie osadzony w więzieniu w Tarnowie. W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.

Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz został założony w celu eksterminacji narodu polskiego. Za moment rozpoczęcia jego „działalności” przyjmuje się przybycie pierwszego transportu 728 Polaków przywiezionych z więzienia w Tarnowie, dnia 14 czerwca 1940 roku. Sprowadzano ich z różnych więzień, w tym również ze słynnej katowni Podhala – Palace, która mieściła się w Zakopanem. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy.

14 czerwca 1940 roku Stanisław Zając został przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków. Od tamtej chwili stał się numerem 237. Zginął 3 lipca 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

opr. S. Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl