16.01.2023, 13:38 | czytano: 882

103 rocznica urodzin Mariana Kordeczki, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych

Marian Kordeczka
Poznajcie Mariana Kordeczkę. Urodził się 16 stycznia 1920 roku w Krościenku. Był mechanikiem samochodowym. Do KL Auschwitz trafił transportem z 18 września 1942 roku. W transporcie tym znalazł się również Józef Skubisz z Ratułowa.
„18 września 1942 roku Sipo u. SD skierowało z Krakowa do KL Auschwitz 70 więźniów, których oznaczono numerami 64241-64310. Oprócz Polaków w transporcie byli: 1 Rom, 1 Żyd i 1 Ukrainiec.
Więźniowie ci aresztowani zostali w większości w Krakowie i jego okolicach, z różnych powodów, głównie jednak za członkostwo w nielegalnych organizacjach konspiracyjnych. (…)

Wśród więźniów z tego transportu byli zarówno przedstawiciele inteligencji jak i robotnicy reprezentujący różne zawody, np. Murarze, stolarze, ślusarze, mechanicy. Wspomniany powyżej Józef Skubisz był rolnikiem.

Z więzienia Montelupich przewieziono więźniów do obozu dwoma samochodami ciężarowymi. Po przybyciu poddani zostali zapewne typowej procedurze związanej z przyjęciem nowego transportu. Część spośród nich umieszczono w bloku nr 9a, gdzie odbywali kwarantannę.

Po odbyciu kwarantanny więźniowie zostali przydzieleni do różnych komand roboczych. (…)
W oparciu o zachowane dokumenty i materiały ustalono nazwiska 49 więźniów z tego transportu. Co najmniej 12 spośród nich zginęło w KL Auschwitz, przeżyło co najmniej 17 więźniów, 20 przeniesiono do innych obozów. (…)”
KSIĘGA PAMIĘCI

Od tamtego czasu Marian Kordeczka stał się numerem 64273. W 1943 roku został przeniesiony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Flossenbürg. Przeżył piekło niemieckich obozów koncentracyjnych.

Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl