23.01.2023, 19:54 | czytano: 874

136 rocznica urodzin Bolesława Roszka, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Bolesław Roszek
Poznajcie Bolesława Roszka. Urodził się 23 stycznia 1887 roku w Zakopanem. Był inżynierem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 17 czerwca 1942 roku. W transporcie tym znalazł się również Stanisław Podkanowicz z Nowego Targu.
„17 czerwca 1942 roku numerami obozowymi od 39553 do 39675 oznaczono 123 więźniów skierowanych do KL Auschwitz przez Sipo u. SD dystryktu krakowskiego. Było wśród nich 58 mężczyzn z więzienia w Tarnowie i 65 z więzienia Montelupich.
Wiadomo, że co najmniej 79 osób z niniejszej grupy zginęło w obozie oświęcimskim. Znane są jednak okoliczności zgonów tylko niektórych więźniów. (…)”
KSIĘGA PAMIĘCI

Bolesław Roszek stał się od tamtej chwili numerem 39642. Zginął 3 grudnia 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Pierwszymi ofiarami niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz stali się Polacy. Zostali przywiezieni do obozu I transportem 14 czerwca 1940 roku.

Egzekucja pod Ścianą Straceń - obraz byłego więźnia KL Auschwitz W. Siwka. Fot. Państwowe Muzeum Auschwitz Birkenau

Pod Ścianą Straceń rozstrzelano co najmniej kilka tysięcy Polaków. Wielu z nich ginęło z okrzykiem na ustach "niech żyje Polska!", wielu z nich w trakcie egzekucji śpiewało także hymn.

Msze Święte w rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz odbywały się nieprzerwanie pod Blokiem 11 od 1945 roku.
Dlaczego w Muzeum Auschwitz-Birkenau nie wolno już śpiewać polskiego hymnu pod Ścianą Straceń? Gdzie podziały się Msze Święte, które były odprawiane przy Bloku 11?

Jak wspominała kilka lat temu była więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Pani Barbara Wojnarowska-Gautier: "Bardzo chcieliśmy, prosiliśmy Muzeum, by Msza święta wróciła na dawne miejsce. Więźniowie pierwszego transportu zapisali w testamencie, by tak było. Najwyraźniej ten testament nie jest respektowany. Msza święta pod Ścianą Śmierci się nie odbywa. Wiem już z jakich powodów. Paręnaście dni temu dostaliśmy list z 5 marca, który był adresowany do mnie. Wyjaśniono pewne punkty, np. ten dot. Mszy świętej. Projekt przeniesienia w 2015 roku Mszy do Harmęży to była to propozycja ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego pana Sellina."

Dlaczego została naruszona tradycja tego świętego dla nas Polaków miejsca, zroszonego krwią naszych bliskich?

opr. Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl