25.03.2023, 12:59 | czytano: 1453

"Poezją zauroczeni"

21 marca w Światowy Dzień Poezji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Poetyckiego „Poezją Zauroczeni”.
Konkurs miał charakter otwarty i skierowany był zarówno do młodzieży, jak i dorosłych mieszkańców Gminy Nowy Targ. Celem konkursu było przede wszystkim budzenie wrażliwości poetyckiej oraz inspirowanie do aktywności twórczej. Poszukiwano także nowych talentów, pragnąc promocji lokalnych twórców. Ponadto organizatorzy chcieli wzbudzić zainteresowanie poezją wśród młodzieży i dorosłych oraz stworzyć autorom możliwości zaprezentowania swoich utworów.
W kategorii młodzieżowej do konkursu przystąpiło 12 uczestników z Harklowej, Knurowa, Ludźmierza, Nowej Białej i Szlembarku. Z kolei w kategorii dorosłych zaprezentowało swoje utwory 9 twórców. Pochodzili oni z Harklowej, Krempach, Łopusznej, Ostrowska i Rogoźnika.

Nadesłane utwory zostały ocenione przez Jury w składzie:
- prof. dr hab. Anna Mlekodaj
- Wanda Szado – Kudasik
- Krzysztof Kokot.
Po zapoznaniu się z 30 wierszami uczestników, Jury przyznało:

W kategorii dorosłych:
I miejsce – Marii Krzysztofek za wiersz „Posłuchojcie wiatru w polu”,
II miejsce – Monice Luberdzie za wiersz „Bumerang”,
III miejsce – Witoldowi Organie za wiersz „Muza”,

W kategorii młodzieżowej:
I miejsce - Wiktorii Hornik za wiersz „Ktoś, kto jest wielki”,
II miejsce - Aleksandrze Kopeć za wiersz „Szalony świat nastolatki”,
III miejsce – Julicie Knapczyk –za wiersz „Wiosna”.
Uczestniczący w spotkaniu wysłuchali najpierw wykładu o poezji. Była to niejako próba wyjaśnienia znaczenia słowa i roli liryki w życiu ludzkim. Prelegentka, prof. Anna Mlekodaj, posłużyła się wierszem tegorocznej Patronki Roku, Wisławy Szymborskiej ,,Niektórzy lubią poezję”. Wymowa dzieła w wielu miejscach oparta na ironii paradoksalnie prowadzi do wniosku, że poezja jest czymś nieuchwytnym i elitarnym. Jednak słuchacze mogli się domyślić, iż jest to raczej pytanie niż stwierdzenie.

W dalszej części odbyło się odczytanie przez laureatów utworów, które zostały nagrodzone. A zaprezentowanie przez samych poetów ich dorobku, Wandy Szado-Kudasik i Krzysztofa Kokota, zakończyło artystyczną część wydarzenia.
Dziękujemy wszystkim biorącym udział w naszym konkursie, zaś laureatom serdecznie gratulujemy.

Organizatorzy, r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl