11.06.2024, 17:35 | czytano: 822

Babiogórskie Chodniki Niepodległości 1924-2024. Biało-Czerwony Marsz na Babią Górę (zdjęcia)

zdj. Grzegorz Rzepiszczak
5 czerwca w gminie Lipnica Wielka miał miejsce Biało-Czerwony Marsz na Babią Górę „Babiogórskie Chodniki Niepodległości 1924-2024” w 100. lecie ostatecznego ustalenia granicy na Orawie i włączenia górnej części Lipnicy Wielkiej oraz szczytu „Królowej Beskidów” do Polski.
Historia przyłączenia Orawy do Polski nie jest taka jednoznaczna i ostateczne jej wyznaczenie nastąpiło właśnie w dniach 2-5 czerwca 1924 r.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości na Orawie granicę określono dopiero 28 lipca 1920 r. odgórną decyzją Rady Ambasadorów, podjętą w czasie skrajnego zagrożenia niepodległości Polski przez atak Rosji Sowieckiej. Poprowadzono ją niekorzystnie dla Polski, podzielono nawet jeden zwarty organizm wiejski – Lipnicę Wielką.

Jednak na Orawie ostatecznie granica państwowa ukształtowała się w 1924 r., a więc najpóźniej w II Rzeczypospolitej. Zgodnie z „Protokołami krakowskimi” w dniach 2-5 czerwca 1924 r. nastąpiło na Orawie przesunięcie dotychczasowej linii demarkacyjnej na definitywną granicę. Górna część Lipnicy Wielkiej wraz z południowymi stokami i szczytem Babiej Góry została włączona do II Rzeczypospolitej.

W Rajdzie wzięło udział około 130 osób – uczniów Szkół Podstawowych w Lipnicy Wielkiej: Nr 2, Nr 3, Nr 4 oraz Szkoły Podstawowej w Kiczorach, uczniów Zespołu Szkół w Lipnicy Wielkiej, oraz przedstawicieli Babiogórskiego Parku Narodowego, Placówki Straży Granicznej w Zakopanem, Orawa.tv, Urzędu Gminy, Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Usług Wspólnych, Gminnego Centrum Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipnicy Wielkiej. Wszystkie grupy niosąc flagi narodowe, zmierzali ku szczytowi Babiej Góry.

A tam, na szczycie Babiej Góry przedstawiciele Straży Granicznej, na czele z ppłk Andrzejem Karkoszką, Komendantem Placówki SG w Zakopanem rozłożyli maszt flagowy i wszyscy zebrani uroczyście odśpiewali Hymn Narodowy. To była niezwykle podniosła i wzruszająca chwila.
Po spotkaniu na Diablaku całość grupy udała się szlakiem zielonym na Polanę Stańcową, gdzie przygotowano dla grup ciepły posiłek.

Biało-Czerwony Marsz na Babią Górę został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a zorganizowany przez Wójta Gminy Lipnica Wielka Mateusza Lichosyta wraz z Grupą Roboczą Orawa 2024.

źródło: UG Lipnica Wielka, s/ zdj. Grzegorz Rzepiszczak
Może Cię zainteresować
komentarze
Henio z nad granicy13.06.2024, 12:23
Nikt nikogo nie sprzedał na każdej granicy żyją ludzie różnej narodowości i każdy ma prawo się czuć kim chce na tym polega demokracja
małolatka12.06.2024, 04:42
Do Kozak; Tak to prawda lipnica sprzedana za czapke biskupią a to winna Ferda Machaya i Borowego a starsi ludzie go mają dość.
Kozak11.06.2024, 20:47
Ciekawe, Lipniczany się cieszyły, że ich dziadków na siłę przyłączono do Polski, a przecież ich dziadkowie przeklinali Ferda Machaya za konszachty z Polokami i że sprzedał Orawę za czapkę biskupią...
małolatka11.06.2024, 17:40
Myślę ze pracownicy gminy mieli wolne od pracy, jak byli na Babiej Górze.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl