16.06.2024, 12:40 | czytano: 637

Grand Prix 39. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży dla Lalkarzy ze Spytkowic

zdj. Grupa Teatralna Lalkarze
W tegorocznej edycji "Bajdurka" triumfowała spytkowicka grupa teatralna Lalkarze z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu. Główną nagrodę przyznano za spektakl "I biało na czarnym".
W ramach 39. edycji Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży "Bajdurek" - na scenie Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu blisko 350 młodych artystów z całego województwa.

W protokole czytamy: "Komisja Artystyczna finału, w której pracowali: Krystyna Hussak-Przybyło – reżyser i instruktor teatralna, pedagog teatru, dyrektor Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, Violetta Romul-Pomietło – aktorka Teatru Nowego z Nowego Sącza oraz Janusz Michalik – aktor i reżyser, specjalista ds. animacji kultury i teatru MCK SOKÓŁ po obejrzeniu i omówieniu z instruktorami 17 przedstawień przyznała Grand Prix 39. Bajdurka grupie teatralnej "Lalkarze" z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu za wzorcową korelację słowa poetyckiego z teatrem animacji przedmiotów i „żywego planu”, za precyzyjną kreację zbiorową i indywidualne umiejętności operowania ciałem i głosem – tekstem mówionym i śpiewanym, za doskonałą realizację szeregu ciekawych i zaskakujących etiud scenicznych oraz za wysmakowaną i funkcjonalną oprawę plastyczną i organiczną muzykę w przedstawieniu pt. "I biało na czarnym".


Jury doceniło też pracę zespołu "Trzynastka" ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Odrowążu "za przywrócenie wiedzy o tajemniczym świecie prasłowiańskich baśni, legend i obyczajów oraz wierne odwzorowanie ich w pełnym powagi, mroku, ale też i elementów tańców i śpiewów" w przedstawieniu pt. "Kijem rzeki nie zawrócisz".

Pochwalono także "Krokusy" ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Podszklu za "skuteczne i interesujące dla widzów wykorzystanie zwykłych biwakowych sprzętów do stworzenia baśniowej iluzji i teatralnej zabawy" w przedstawieniu pt. "Zabawa śpiącą królewnę".

opr. s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl