28.12.2013, 00:02 | czytano: 3188

Niezapomniane chwile (cz. I)

zdj. Michał Adamowski
Rok 2013 dobiega końca. Jak zawsze przy takich okazjach dochodzi do rozliczeń minionych 12 miesięcy. Dzisiaj pierwsze pół roku sukcesów podhalańskich sportowców.
STYCZEŃ
1 – piąte miejsce Macieja Kota w zawodach Pucharu Świata Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch - Partenkirchen. Kamil Stoch w pierwszej próbie poszybował na odległość 142 metrów, zdecydowanie najdalej w serii. W drugiej poszło mu znacznie gorzej i sklasyfikowany został na szóstej pozycji.
4 – Kamil Stoch po raz dwunasty w karierze stanął na podium Pucharu Świata. Lider polskiej ekipy uplasował się na drugim miejscu w Innsbrucku.
5 – w Bischofshofen świetnie radził sobie Kamil Stoch. Walkę o najniższy stopień podium przegrał o włos.
6 – Tadeusz Błażusiak sportowcem 2012 roku, a odkryciem – Patryk Wronka w Plebiscycie Sportowego Podhala. Trenerzy roku – Marek Ziętara (seniorzy), Witold Chamuczyński (młodzież). Najlepszą drużyną AMK Gorce Nowy Targ, a Człowiekiem Roku – Bogdan Szeliga.
11 – Polscy skoczkowie prowadzili po pierwszej serii drużynowego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem, mając nad Słowenią 25,7 pkt. przewagi. Nie zdołali jej jednak utrzymać, gdyż w drugiej serii swój skok „zawalił” Krzysztof Miętus. W ten sposób przepadła szansa na historyczne, pierwsze zwycięstwo w konkursie drużynowym. Polska drużyna – Piotr Żyła, Maciej Kot, Krzysztof Miętus i Kamil Stoch – była druga.
12 –było pięknie, a mogło być… fantastycznie. Kamil Stoch prowadził na półmetku w konkursie PŚ na Wielkiej Krokwi, ale w drugiej nie powiało mu pod narty i wylądował na najniższym stopniu podium. Aż siedmiu Polaków znalazło się w czołowej „30”.
13 - Konrad Niedźwiedzki, panczenista Porońca Poronin, w wielobojowych mistrzostwach Europy w holenderskim Heerenveen, które były kwalifikacją do mistrzostw świata, zajął siódme miejsce. Jako jedyny z sześcioosobowej ekipy biało -czerwonych pobiegł w finale, z udziałem ośmiu najlepszych zawodników po trzech konkurencjach. Na najdłuższym dystansie 10 km – był ósmy. Wcześniej wygrał sprint i wyścig na 1500 metrów. Na dystansie 5 km „wykręcił” trzynasty czas. Na jedenastym miejscu w „generalce” sklasyfikowany został jego kolega klubowy Jan Szymański. Wśród pań Luiza Złotkowska (Poroniec) uplasowała się dwie pozycje niżej.
18 - Maciej Budz z KS Grapa Nowy Targ zwyciężył w zawodach snowboardowych, w konkurencji olimpijskiej Snowboard Cross w kategorii młodzik. Zawody z cyklu Pucharu Polski Polskiego Związku Snowboardu rozegrano w Jurgowie. Na czwartym miejscu uplasował się jego kolega klubowy Szymon Futro, podobnie jak Alicja Bałajewicz z MSS Unique Team Nowy Targ w kategorii junior młodszy. W młodziczkach drugą pozycję zajęła Julia Sitarz z F2 Dawidek Team.pl Zakopane. Również na drugiej pozycji zawody ukończył Oskar Kwiatkowski (AZS Zakopane), tyle, że w grupie juniorów.
20 - we włoskim Collalbo panczenistka Porońca, Urszula Włodarczyk triumfowała w trzech konkurencjach międzynarodowych zawodach juniorów. Biegi na 1000 i 1500 metrów wygrała Włodarczyk, a na pierwszym dystansie drugie miejsce zajęła inna zawodniczka Porońca - Magdalena Czyszczoń.
24 – Tadeusz Błażusiak został wybrany sportowcem 2012 roku Amerykańskiej Federacji Motocyklowej.
24 - Klemens Murańka (Wisła Zakopane) borykał się z kłopotami zdrowotnymi. Tracił wzrok. Dopiero operacja i szkła z Kalifornii pozwoliły mu wrócić do skoków narciarskich. Jego walka o powrót zakończyła się ogromnym sukcesem. W Libercu został wicemistrzem świata juniorów.
25 - Jędrzej Dobrowolski pomknął na nartach z prędkością 230,19 km/h podczas mistrzostw świata w Vars. To nowy rekord Polski w prędkości na nartach. Dzień wcześniej również pobił rekord kraju, wynikiem 218,77 km/h. W MŚ zajął 11. miejsce.
25 i 26 - Kamil Stoch był piąty i siódmy, a Piotr Żyła szósty i dziesiąty w lotach narciarskich na największym „mamucie” w Vikersund.
26 - drużyna skoczków narciarskich wywalczyła wicemistrzowski tytuł w mistrzostwach świata juniorów. W reprezentacji Polski wystąpili - Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka, Krzysztof Biegun i Bartłomiej Kłusek.
27 – 14- letnia nowotarżanka Kasia Kubicz była rewelacją mistrzostw Polski U 16 w tenisie ziemny. Zajęła trzecie miejsce w turnieju w Pabianicach. Nim dostała się do turnieju głównego musiała stoczyć dwa eliminacyjne pojedynki. Przegrała dopiero w półfinale z późniejszą triumfatorką.
29 - Minister Joanna Mucha ogłosiła „koniec komunizmu w sporcie”. – To nie rewolucja, lecz ewolucja – przekazała szefowa ministerstwa sportu, która przedstawiła założenia nowego programu wspierania przez rząd poszczególnych dyscyplin sportowych. Nowa koncepcja polega na podziale dyscyplin na strategiczne i mniej ważne. Ministerstwo zamierza stawiać na sporty, które są medalodajne i mają największe szanse w przyszłości na sukcesy oraz przestawiły najlepsze plany rozwoju. W grupie pierwszej zabrakło hokeja na lodzie.
30 - na stoku Harenda w Zakopanem zostały rozegrane mistrzostwa Polski w narciarstwie dowolnym w konkurencji big air. Piaty raz z rzędu mistrzowską koronę przywdział zakopiańczyk Szczepan Karpiel Bułecka. W rywalizacji pań taki tytuł wywalczyła Anna Szymanowska. W konkurencji rails bardzo wysokie, bo piąte miejsce zajął inny zakopiańczyk Jan Krzysztof, trzecia była Szymanowska.
LUTY
3 - polskie unihokeistki po zwycięstwach nad Holandią 7:2, Węgrami 3:0, Słowenia 5:1, Rosją 3:2 i Hiszpanią 14:2 wygrały turniej kwalifikacyjny do MŚ. Agnieszka Timek z Podhala została wybrana najlepszą zawodniczką polskiego teamu, w którym oprócz niej z Nowego Targu wystąpiły: Marzenia Bryniarska, Magdalena Krzystyniak, Katarzyna Fuła i Justyna Florczak.
3 - Jan Szymański (LKS Poroniec Poronin) zdobył srebrny medal w wielobojowych mistrzostwach Polski w łyżwiarstwie szybkim, które odbyły się w Tomaszowie Mazowieckim. Zdominował biegi długie. Był najszybszy na 5 i 10 km. Na dystansie 1500 metrów „wykręcił” drugi czas dnia. W sprincie zajął trzecie miejsce.
9 – na nowotarskim lotnisku 750 zawodników i zawodników w różnym wieku biegało na nartach uczestnicząc w VII Biegu Podhalańskim im. Jana Pawła II.
10 - pochodząca z Czerwiennego biathlonistka Krystyna Pałka zdobyła pierwszy medal mistrzostw świata w biathlonie dla Polski w historii kobiecej rywalizacji. Polka w biegu pościgowym na 10 km w czeskim Nowym Mieście stanęła na drugim stopniu podium.
10 – Tadeusz Błażusiak wygrał drugą eliminację mistrzostw świata w endurocrossie.
10 – 14- letnia Kasia Kubicz zdobyła dwa brązowe medale MP U18 w tenisie ziemny – w singlu i grze podwójnej.
1 – 10 – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
Biegi narciarskie: Trzy złote krążki wywalczył Mateusz Chowaniak, jeden Joanna Rysula oraz srebro. Wicemistrzem kraju został Wojciech Suchwałko (Obidowiec Obidowa), a brąz wywalczył Andrzej Pradziad (Poroniec).
Biathlon: 14 medali – 7 złotych, 2 srebrne i 5 brązowych wywalczyli sportowcy BKS WP Kościelisko. 4 złote zawisły na szyi Kingi Mitoraj, dwa Anny Mąki, która dorzuciła do tego dwa „srebra”.
Łyżwiarstwo szybki: Urszula Włodarczyk (Poroniec) zdobyła komplet medali (pięć). Cztery srebrne krążki znalazły się w kolekcji jej koleżanki klubowej Magdy Czyszczoń. Trzy medale, po jednym w każdym kolorze, zdobył Daniel Tylka (SN PTT).
Kombinacja norweska: 9 medali - 2 złote, 5 srebrnych i 2 brązowe - zdobyli podhalańczycy. Dwa z najszlachetniejszego kruszcu trafiły do skarbca Andrzeja Gąsienicy (Wisła), trzy srebrne Michała Pytla (Wisła), a dwa do Wojciecha Marusarza (AZS). Z kolei brązowe do Jana Łowisza (AZS) i Michała Guta Chowańca (Poroniec).
Skoki narciarskie: 5 medali – trzy dla AZS i dwa dla Wisły. Jedyny złoty krążek wywalczył Grzegorz Miętus. Trzy srebra były udziałem Jana Łowisza, Klemensa Murańki i drużyny Wisły. Jeden brązowy wywalczyła drużyna AZS.
17 – w finałowych zawodach Pucharu Świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim. Urszula Włodarczyk i Magdalena Czyszczoń (Poroniec) w wyścigu drużynowym zajęły czwarte miejsce. Również bardzo blisko podium na była Urszula Włodarczyk w wyścigu na 1500 metrów. Zajęła czwarte miejsce, a Magda Czyszczoń „wykręciła” siódmy czas.
21 - Kinga Mitoraj (BKS WP Kościelisko) zdobyła złoty medal w biegu sprinterski m podczas XI Zimowego Festiwalu Młodzieży Europy, który odbywa się w rumuńskim Braszewie. Medal w kolorze srebrnym wywalczył snowboardzista Oskar Kwiatkowski.
23 - Maryna Gąsienica Daniel z Zakopanego zajęła piąte miejsce w slalomie gigancie mistrzostw świata juniorów w narciarstwie alpejskim.
24 – OOM w snowboardzie. Ogromny sukces odniósł zakopiański Dawidek Team. Zdobył trzynaście medali – sześć złotych, trzy srebrne i cztery brązowe. Łącznie podhalańczycy zdobyli dziewiętnaście krążków, bo do medalowego dorobku dorzuciły się jeszcze dwa kluby – AZS Zakopane i Unique Team Nowy Targ.
24 - snowboardzistka z Nowego Targu, Aleksandra Król uplasowała się na drugiej pozycji w slalomie równoległym w zawodach Pucharu Świata. To najlepszy rezultat góralki w karierze i jednocześnie jeden z najlepszych wyników w snowboardzie alpejskim od lat.
28 – Kamil Stoch został mistrzem świata na dużej skoczni w Predazzo, gdzie rozgrywany był czempionat globu.
28 – biegaczka narciarska, Magdalena Kozielska z młodzieżowych mistrzostw Polski wróciła z trzema medalami – złotym i dwoma srebrnymi. W mistrzostwach świata U23 zajęła 23 pozycję. Była czwarta w zawodach Pucharu Europy w seniorkach, wypełniając limit na zawody Pucharu Świata

MARZEC
1 - łyżwiarka szybka Porońca Poronin, Katarzyna Bachleda Curuś, w zawodach o Puchar Świata w Erfurcie świetnie pobiegła na 5 km. Polka pokonała ten dystans w czasie 7:13,13, co jej nowym rekordem życiowym. Tyle tylko, że nie będzie uznany. - Przekroczyłam linię i sędziowie to zauważyli. Szkoda, bo czas był lepszy od rekordu życiowego o pięć sekund – powiedziała.
2 - Krystyna Pałka (biathlon) osiągnęła drugi najlepszy wynik w karierze, finiszując na czwartym miejscu w biegu pościgowym w Pucharze Świata w Oslo. Pałka była jedną z najlepiej strzelających, myląc się tylko dwa razy w dwudziestu próbach.
3 – juniorzy młodsi Podhala zdobyli wicemistrzostwo Polski w hokeju na lodzie. Podopieczni Ryszarda Kaczmarczyka w finałowym turnieju rozgrywanym w Sanoku pokonali Unię Oświęcim 5:3 i Zagłębie Sosnowiec 4:2 oraz ulegli KH Sanok 2:6.
3 – Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański (Poroniec) wraz z Zbigniewem Bródką zajęli trzecie miejsce w łyżwiarskim wyścigu drużynowym w Pucharze Świata w niemieckim Erfurcie. Na podium stanęły również nasze panczenistki w wyścigu drużynowym – Luiza Złotkowska i Katarzyna Bachleda Curuś (Poroniec) i Natalia Czerwonka (Cuprum Lubin). Dla Katarzyny Bachledy Curuś były to udane zawody, gdyż w biegu na 1500 metrów uplasowała się na czwartej pozycji i na tym dystansie zapewniła sobie prawo startu w finale Pucharu Świata.
3- brydżyści Steskal Nowy Targ utrzymali się w trzeciej małopolskiej lidze.
5 – 6 - w snowboardowym slalomie gigancie równoległym tytuł mistrza kraju wywalczyła Karolina Sztokfisz z AZS Zakopane, która pokonała nowotarżankę Aleksandrę Król z F2 Dawidek Team Zakopane. Na najniższym stopniu podium stanęła koleżanka klubowa triumfatorki – Weronika Biela. Najszybszy w rywalizacji mężczyzn okazał się Oskar Bem (F2 Dawidek Team), który wyprzedził dwóch reprezentantów AZS Zakopane – Tomasza Kowalczyka i Andrzeja Gąsienicę Daniela. W slalomie równoległym wśród pań podium nie uległo zmianie. W męskiej rywalizacji całe „pudło” zajęli reprezentanci AZS Zakopane. Zwyciężył Michał Nowaczyk przed Oskarem Piotrowskim i Tomaszem Kowalczykiem.
3 -6 - OOM (narciarstwo alpejskie): 19 medali – 7 złotych, 6 srebrnych i tyleż brązowych wywalczyli podhalańczycy. Mulitimedalistą mistrzostw został startujący w kategorii Junior B, Jędrzej Jasiczek (SNA Zakopane), który wrócił do domu z czterema medalami – trzema złotymi (gigant, slalom i superkombinacja) oraz brązowym zdobytym w supergigancie. Najwięcej medali zdobyli przedstawiciele AZS Zakopane – 7 ( 2-3-2).
8 - Łyżwiarki szybkie – Katarzyna Bachleda Curuś, Luiza Złotkowska (obie Poroniec Poronin) i Katarzyna Woźniak (WTŁ Stegny Warszawa) - zajęły trzecie miejsce w wyścigu drużynowym w finałowych zawodach Pucharu Świata w holenderskim Heerenveen. Na takiej samej pozycji uplasowały się w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata. Na torze w Thialf startowały cztery najlepsze teamy sezonu. Polki o ponad 5 sekund wyprzedziły Niemki, spychając je na czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej cyklu.
8- 10 – Koszykówka (MŁ): turniej finałowy młodziczek: Gorce – Żak Nowy Sącz 43:23, Gorce – Ikar Niepołomice, Gorce – Wisła Kraków 28:35. Gorce wywalczyły wicemistrzostwo Małopolski.
9 - Tadeusz Błażusiak (KTM) wygrał we francuskim Tours ostatnią eliminację i po raz czwarty z rzędu wywalczył tytuł mistrza świata w motocyklowym SuperEnduro.
9 - Świetny występ biało-czerwonych w konkursie drużynowym w Lahti (Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła oraz Krzysztof Miętus) i trzecia lokata zaostrzyły apetyty kibiców przed konkursem indywidualnym. Apetyt jeszcze bardziej się zaostrzył po pierwszej serii, po której Kamil Stoch był drugi, a Maciej Kot – ósmy. Niestety mistrz świata z dużej skoczni w Predazzo po serii finałowej spadł na piąte miejsce, z kolei Kot awansował na szóstą.
11 – w SP nr 5 w Nowym Targu otwarto wystawę „W blasku hokeja” związana z obchodami 80 –lecia KS Podhale Nowy Targ.
12 - Kamil Stoch po raz pierwszy w tym sezonie, a po raz szósty w karierze, wygrał Puchar Świata. W pierwszej serii w Kuopio znokautował rywali skokiem na odległość 135 metrów, co było wynikiem zaledwie pół metra gorszym od rekordu skoczni! W serii finałowej wylądował na 129 metrze.
15 - Kamil Stoch okazał się najlepszy w Pucharze Świata. Wygrał konkurs rozgrywany Trondheim. Polski skoczek oddał fenomenalny skok w drugiej serii, wylądował na 140 metrze. To drugie z rzędu zwycięstwo Kamila i siódme w karierze. Awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.
17 - Karolina Sztokfisz (AZS Zakopane) zajęła 22 miejsce, a Aleksandra Król (F 2 Dawidek Team Zakopane) – 24 w slalomie gigancie równoległym w snowboardowych zawodach Pucharu Świata w hiszpańskim resorcie La Molina w Pirenejach. W męskiej rywalizacji Andrzej Gąsienica Daniel (AZS Zakopane) ukończył zawody na 42 miejscu.
17 - ostatnie zawody Pucharu Świata w biathlonie w rosyjskim Chanty Mansijsku nie przyniosły biało –czerwonym sukcesów. Najlepsza z Polek była Krystyna Pałka. W biegu ze wspólnego startu uplasowała się na 12 pozycji. W pucharowych zawodach sześć razy zajmowała miejsca w czołowej „dziesiątce”, a raz stanęła na podium. W klasyfikacji generalnej sklasyfikowana została na 14 pozycji.
17 – Patryk Gudbaj został mistrzem Czech w klasie Pro Open w snowmobilu.
21 – Katarzyna Bachleda Curuś zajęła szóste miejsce na dystansie 3 km w mistrzostwach świata na dystansach w łyżwiarstwie szybkim w Soczi. Luzia Złotkowska przebiegła dystans w czasie na 17 pozycję. Konrad Niedźwiedzki był ósmym, a Jan Szymański – 16 w wyścigu na 1500 metrów. Wszyscy są reprezentantami Porońca Poronin.
21 - Jan Antolec (Poroniec) został wicemistrzem kraju w sprincie techniką klasyczną w biegach narciarskich.
22 – Krzysztof Pływaczyk (BKS WP Kościelisko) został mistrzem Polski w biegu na 20 km w biathlonie. Jego kolega klubowy Łukasz Szczurek był drugi. Krystyna Pałka nie startowała.
22 – Jan Antolec (Poroniec) został mistrzem Polski w biegu na 10 km techniką dowolną w biegach narciarskich. Koleżanka klubowa Paulina Maciuszek wywalczyła tytuł wicemistrzyni kraju w biegu na 5 km łyżwą.
22 – Katarzyna Bachleda Curuś (Poroniec) była dziewiąta w biegu na 1500 metrów podczas mistrzostw świata w Soczi. Luiza Złotkowska „wykręciła” szesnasty czas.
24 - Kamil Stoch obronił trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W ostatnim konkursie nas mamucie w Planicy zajął ósme miejsce, ale to wystarczyło, aby nie dać się dogonić Severinowi Freundowi.
24 – Hokej (M): Hokeiści Podhala, którzy sezon zasadniczy wygrali w cuglach, przegrali finał play off o prawo gry w ekstraklasie z bytomską Polonią 2:3 w meczach. Bytomianie awansowali do PLH.
24 - Katarzyna Bachleda Curuś, Luiza Złotkowska (obie Poroniec Poronin) i Natalia Czerwonka (Cuprum Lubin) wywalczyły wicemistrzostwo świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansach, a Jan Szymański, Konrad Niedźwiedzki ( obaj Poroniec) oraz Zbigniew Bródka – brązowe.
24 – Krzysztof Pływaczyk (BKS WP Kościelisko) zdobył złoty medal mistrzostw Polski w biegu masowym na 15 km. Trzeci był jego kolega klubowy Łukasz Szczurek. Natomiast bieg masowy kobiet na dystansie 12,5 km niespodziewanie wygrała młoda zawodniczka z BKS WP Kościelisko - Kinga Mitoraj, brąz dla Anny Mąki.
23 - Agnieszka Gąsienica Daniel zdobyła złoty medal mistrzostw Polski w slalomie gigancie. Na trzecim znalazła się młodsza siostra Agnieszki, Martyna Gąsienica Daniel (Śmig Zakopane). W slalomie triumfowała Aleksandra Kluś (Poroniec) przed Agnieszką Gąsienicą Daniel i Anną Berezik (AZS Zakopane). W męskiej rywalizacji giganta srebrny medal przypadł zakopiańczykowi Michałowi Kłusakowi. W slalomie srebrny medal wywalczył Michał Jasiczek (SNA – Ski Zakopane).
24 – wicemistrzostwo Polski na dystansie 15 km w biegach narciarskich wywalczyła Paulina Maciuszek (Poroniec). W rywalizacji mężczyzn komplet medali skompletował Jan Antolec (Poroniec). Do srebra i złota dorzucił na „trzydziestkę” medal w kolorze brązowym.
24 - Tomasz Pochwala (Wisła Zakopane) wywalczył tytuł mistrza Polski w kombinacji norweskiej. Sukces zapewnił sobie po biegu na 10 km. Po skokach zajmował dopiero czwarte miejsce. Brązowy medal zdobył Andrzej Gąsienica (Wisła Zakopane).
25 - biegacze narciarscy Porońca Poronin święcili triumfy na trasach Kubalonki, gdzie rozgrywane były mistrzostwa Polski. W ostatnim dniu czempionatu mężczyźni ( Jan Antolec i Patryk Chudoba) i kobiety ( Paulina Maciuszek i Martyna Galewicz) sięgnęli po złote medale w team sprincie stylem dowolnym.
26 - bracia Grzegorz i Krzysztof Miętusowie oraz Jakub i Maciej Kot reprezentujący AZS Zakopane okazali się najlepsi w konkursie drużynowym skoków narciarskich o mistrzostwo Polski. Brązowe medale zawisły na szyjach skoczków Wisły Zakopane – Andrzeja Gąsienicy, Tomasza Pochwały, Klemensa Murański i Dawida Kubackiego.
27 - Maciej Kot zdobył złoty medal mistrzostw Polski w skokach. O włos wyprzedził mistrza świata z Predazzo Kamila Stocha. Na najniższym stopniu podium stanął Piotr Żyła.

KWIECIEŃ
3 - Jędrzej Dobrowolski pobił kolejny rekord prędkości na nartach. W francuskich Alpach, w Vars, w zawodach Speed Master, wynikiem 234,933 km/h poprawił należący do niego rekord Polski. Zjeżdżał ze szczytu góry Pic de Chabrieres (2750 m npm). Trasa liczyła 1200 metrów, stok stromo nachylony od 98 do 54 %. Do tej pory tylko pięciu śmiałków odważyło się zjechać z tego zbocza. Byli to Francuzi, a ostatnia próba miała miejsce... 18 lat temu.
11 – Tadeusz Błażusiak w debiucie w pustynnym rajdzie Abu Dhabi Desert Challenge zajął siódme miejsce. Jak na pierwszy raz, to wyśmienity rezultat.
11 – Hokej (MŁ): Podhale bez medalu w mistrzostwach Polski. Nowotarżanie pokonali tylko KTH Krynica 6:2 oraz ulegli Sokołom Toruń 2:4 i Naprzodowi Janów 1:7.
11 – 13 – Hokej (oldboje); Podhale wywalczyło wicemistrzostwo kraju po przegranej w finale w rzutach karnych z GKS Katowice (w regulaminowym czasie 2:2). Nowotarżanie (grali w dziesiątkę plus bramkarz) nie przegrali w turnieju meczu, rozpoczęli od remisu z obrońcami trofeum Sanokiem 2:2 i Stoczniowcem 3:3 oraz pokonali Polonie Bytom 5:2 i Cracovię 3:0.
12 – 14 – Unihokej (JU): Górale nie obronili mistrzostwa kraju, zagrali fatalnie w finałach w Łochowie, nie wygrali meczu, zajęli ostatnie czwarte miejsce przegrywając kolejno z Olimpią Łochów 2:11, Absolwentem Siedlec 7:11 i Zielonką 2:9.
12 -14 – Kosz (MŁ): Gorce zajęły trzecie miejsce w ćwierćfinałowym turnieju o mistrzostwo Polski w Sokołowie Podlaskim. Podopieczne Witolda Chamuczyńskiego przegrały z Tęczą Leszno 51:62 i Sokołowem Podlaskim 45:76 i wygrały w ostatnim występie z VBW GTK Gdynia 67:66 rzucając zwycięskiego kosza równo z syreną (Kubowicz).
14 - Oskar Pieprzak wygrał pierwszą rundę Przeprawowego Pucharu Polski ATV PZM w quadach w klasie Extreme.
18 – Tadeusz Błażusiak zdobył złoty medal w X-Games ( olimpiada w sportach ekstremalnych) w Foz Du Iguacu w Brazylii. Po raz pierwszy X-Games rozegrane zostały poza granicami USA.
19 -21 – unihokejowe juniorki Podhala wywalczyły tytuł mistrza Polski, pokonując Energę Olimpię Osowa Gdańska 12:6, PUKS Trzebinia 5:3 i Jedynkę Trzebiatów 9:2. Agnieszka Timek okazała się najlepiej punktująca zawodniczka turnieju.! Znalazła się również w pierwszej szóstce All Stars ( razem z Łojek, w drugiej szóstce All Stars – Z. Lech, Mamak, Podlipni). Trenerem drużyny był Arkadiusz Pysz.
16- 21 – hokejowi żacy starsi Podhala wywalczyli wicemistrzostwo kraju. Turniej finałowy rozegrano w Jastrzębiu. Podopieczni Marka Rączki uzyskali rezultaty: Zagłębie Sosnowiec 5:1, Sokoły Toruń 3:2, MOSM Tychy 4:5, Unia Oświęcim 6:2, JKH GKS Jastrzębie 2:4.
27 - pingpongiści Gorców wygrali zmagania w drugiej dywizji, pokonując Lachowce 6:4 w decydującym meczu.
28 – unihokeiści Black Shadows wygrali Podhalańską Ligę Unihokeja.

MAJ
5 – w Nowym Targu odbyła się gala MMA „Drużyny Mistrzów”. Stoczono 14 pojedynków na zasadach K-1, MMA i zawodową w low – kicku.
5 - unihokeiści Wiatru Ludźmierz (juniorzy młodsi) zostali mistrzami kraju. Ludźmierzanie zdominowali imprezę, wygrali wszystkie spotkania. Zaaplikowali konkurencji 36 goli, stracili zaledwie trzynaście! Pokonali: ULKS Józefina 5:2, WSU Wierzchowo 7:2, UKS Jedynka Orzysz 8:4, UKS Victoria Gułtowy 10:0, UKS Fenomen Babimost 6:5.
13 – w Nowym Targu rozegrano pierwszą rundę mistrzostw Polski w SuperEnduro o pierwsze mistrzostwo Polski. Na starcie stanęło 55 motocyklistów. W klasie „open” zwyciężył Łukasz Kurowski (Pruszkowski Klub Motorowy), a trzecie miejsce zajął nowotarżanin Tomasz Zych.
18 – w Rakoniewicach rozegrano Super Finał mistrzostw Polski w unihokeju kobiet i mężczyzn. Unihokeistki Podhala przegrały walkę o brąz Dzikimi Gęśmi z Zieloni 5:6, złoto dla Absolwenta Siedlec, a srebro dla Energi Gdańsk. W rywalizacji mężczyzn po raz trzeci z rzędu na tronie zasiedli Górale Nowy Targ, pokonując po dogrywce MUKS Zielonka 7:6. Brąz dostał się w ręce Szarotki Nowy Targ, która 9:5 wygrała z Absolwentem Siedlec.
19 – Tadeusz Błażusiak zajął czwarte miejsce, mając wypadek, w X – Games w Barcelonie w obecności 35 tysięcy ludzi.
19 - Joanna Mędoń Polaczyk została mistrzynią Polski w K1 w kajakarstwie górskim. Brązowy medal zawisł na szyi Moniki Liptak (Spływ). W C1 brąz dla Ewy Harkuły (Pieniny). W C2 Grzegorz Majerczyk i Michał Wiercioch zostali wicemistrzami kraju, a na trzecim miejscu uplasował się Dariusz Chlebek z Dominikiem Węglarzem. W K1x3 bracia Polaczykowie – Grzegorz, Mateusz i Rafał – zostali złotymi medalistami, a srebrne krążki zawisły na szyjach Piotra Mędonia, Grzegorza Majerczyka i Jana Węglarza (Pieniny). Agnieszka Nosal ze Sromowiec Wyżnych była pierwsza z koleżankami w osadzie K1x3 AZS AWF Kraków.
20 – hokeiści Podhala rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu, pod kątem gry w ekstraklasie, licząc na wykupienie „dzikiej karty”.
25 - juniorki młodsze w unihokeju Wiatru Ludźmierz zajęły piąte miejsce w mistrzostwach Polski. Podopieczne Artura Kasperka pokonały Spartakusa Sicienko 4:3, zremisowały z WSU Wierzchowo 2:2 i Orlętami Warszawa 3:3 oraz przegrały z Jedynką Trzebiatów 3:9 i Juniorem Kębłowo 3:4.
25 – Krzysztof Łabuda z Lasku świetnie rozpoczął mistrzostwa Polski w enduro w klasie junior. W Wałbrzychu zajął drugie miejsce, wygrywając jeden z wyścigów.
25 - Paweł Zych został prezesem Old Boys Podhale.
25 – Gabriel Marcinów rozpoczął mistrzostwa Polski w trialu motocyklowym od drugiego miejsca w rundach rozegranych w Bytomiu.
26 – tenisiści stołowi Górców Nowy Targ, po 25 latach, awansowali na zaplecze tenisowej elity, czyli do pierwszej ligi. Po wygraniu drugoligowych zmagań w barażowym dwumeczu pokonali Omegę Kleszczów 9:1 i 6:4.
27 - ogromny sukces odniosły dziewczęta ze Szkoły Podstawowej numer 5 z Nowego Targu (Patrycja Krulikowska, Nicola Lesner, Dominika Fryźlewicz, Karolina Pieprzak, Dominika Steskal oraz Weronika Jabłońska – trenerka Elżbieta Pohrebny), które wygrały finał wojewódzki w czwórboju lekkoatletycznym. W pokonanym polu pozostawiły wielokrotnego triumfatora imprezy, głównego faworyta do zwycięstwa, zespół Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Krakowa. Awansowały po raz pierwszy w historii zmagań podstawówek do finału ogólnopolskiego.
30 – zmarł olimpijczyk, wychowanek Podhala – Andrzej Nowak. Miał 57 lat.
CZERWIEC
1 – unihokejowy Puchar Prezesa TKKF zdobyli Górale Amatorzy, którzy w finale pokonali Chupacabras 8:5.
2 – Gabriel Marcinów zajął 12 miejsce w pierwszej rundzie mistrzostw Europy w trialu motorowym w czeskim Tanvaldzie. Po raz pierwszy Europa wystartowała z nowymi zasadami, czyli jazdą non stop na odcinkach specjalnych.
2 – Unihokeiści Black Shadows z Nowego Targu zostali mistrzami TSFL (słowacka liga unihokeja). W finale play off, po dramatycznym boju, pokonali drużynę Gwiazd z Dolnego Kubina 6:5. Zwycięskiego gola zdobyli 30 sekund przed końcową syreną.
8 – bracia Polaczykowie – Grzegorz i Rafał zdobyli brązowy medal w mistrzostwach Europy w kajakarstwie górskim w drużynie K1x3.
8 - cztery złote medale i jeden srebrny zdobyli juniorzy MKS Rabka Zdrój-korzeniowski.pl podczas mistrzostw Małopolski juniorów w lekkoatletyce. Dwa medale z najszlachetniejszego kruszcu zawisły na szyi Aleksandry Kraus. Zdobyła je w konkurencji pchnięcia kulą i w rzucie dyskiem. Z kolei Patrycja Szklarz sięgnęła po złoty krążek w biegu na 200 metrów. Złotą kolekcję rabczan wzbogacił Kamil Kapłon w biegu na 400 metrów. Na dystansie dwa razy dłuższym srebrny medal wywalczyła Kinga Łopata.
8 – tenisiści stołowi UKS Orkan Nowy Targ awansowali do drugiej ligi, wygrywając turniej barażowy.
9- młodziczki MMKS Podhale zostały wicemistrzyniami Polski w unihokeju. Podopieczne Arkadiusza Pysza pokonały Orlęta Warszawa 1:0, Jedynkę Trzebiatów 8:3, Energę Gdańsk 2:1i Bańkówkę Zielonka 3:2 oraz uległy mistrzyniom PUKS Trzebinia 0:2.
9 - Bracia Filip i Andrzej Brzezińscy oraz Dariusz Chlebek i Dominik Węgrzyn stanęli na podium mistrzostw Europy. Zdobyli medal w kolorze srebrnym w drużynowej konkurencji C2x3 na torze Kolna w Krakowie.
9 - bardzo dobry występ Aleksandry Garb, pingpongistki nowotarskich Gorców w Mini Olimpic Games i Pucharze PKOL. Zajęła odpowiednio 5 i 9 miejsce.
14 - Podhale złożyło wniosek o wykupienie „dzikiej karty” umożliwiającej grę w PHL.
16 - Krzysztof Łabuda, endurowiec z Lasku, wygrał trzecią i czwartą eliminacje mistrzostw Polski Sokółce na Podlasiu i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej w klasie junior. W klasyfikacji open, biorąc pod uwagę wszystkie kategorie, w pierwszym dniu Łabuda był piąty, a w drugim dniu – trzeci. Zostawił w pokonanym polu ikonę polskiego Enduro Sebastiana Krywulta.
16 - w Krzeszowicach rozegrano trzecią i czwartą rundę mistrzostw Polski w trialu motocyklowym. Już tradycyjnie prym wiedli trialowcy AMK Gorce Nowy Targ, którzy zespołowo po czterech rundach wypracowali już sobie 820 – punkową przewagę. Gabriel Marcinów w obu rundach był drugi. Świetnie też zaprezentowali się jego klubowi koledzy - Michał Łukaszczyk, Oskar Kaczmarczyk i Jakub Łukaszczyk – plasując się na kolejnych miejscach.
25 - Grzegorz i Rafał Polaczykowie razem z Dariuszem Popielą zajęli trzecie miejsce w konkurencji K1x3 w zawodach Pucharu Świata kajakarzy górskich w Cardiff.
28- 30 - z workiem medali wrócili biathloniści BKS WP Kościelisko z mistrzostw Polski w biathlonie letnim, które rozgrywane były w Czarnym Borze. Nasza medalistka mistrzostw świata, pochodząca z Czerwiennego, a reprezentująca obecnie inne barwy, dołożyła kolejne trzy indywidualne medale.
Pałka wywalczyła trzy srebrne krążki. Przegrała złoty medal z Moniką Hojnisz o ponad dwie minuty w biegu ze startu wspólnego. Hojnisz pomyliła się na strzelnicy jeden raz. Pałka była zmuszona czterokrotnie pokonywać rundę karną. Biathlonistka z Czerwiennego również w biegu indywidualnym wywalczył srebrny medal. Trzecie miejsce w tej konkurencji zajęła Anna Mąka (BKS WP Kościelisko). W sprincie Pałka również najlepsza była Hojnisz.
Wśród mężczyzn mistrzem Polski w biegu masowym został Krzysztof Pływaczyk. Zawodnikowi BKS WP Kościelisko w osiągnięciu triumfu nie przeszkodziły dwa niecelne strzały. W biegu indywidualnym stanął na najniższym stopniu podium.
Złoto w biegu indywidualnym zdobyła Anna Mąka w kategorii juniorek, która również najszybsza była w sprincie. W obu konkurencjach na najniższym stopniu podium stawała jej koleżanka klubowa Beata Lassak. Wśród juniorów dwa brązowe krążki zawisły na szyi Bartłomieja Styrczuli (sprint i bieg indywidualny).
W rywalizacji juniorów i juniorek młodszych w biegach indywidualnych zwyciężali reprezentanci klubu BKS WP Kościelisko. Tomasz Zięba i Kinga Mitoraj zdołali stanąć na najwyższym stopniu podium, mimo iż mieli więcej „pudeł” na strzelnicy niż reprezentujący barwy klubu MKS Karkonosze Jelenia Góra - Bartłomiej Filip i Katarzyna Wołoszyn. W sprincie Kinga Mitoraj dorzuciła brązowy medal, a kruszec w tym samym kolorze zdobyła w biegu indywidualnym Agnieszka Iwaniec. Sztafeta juniorek młodszych - Agnieszka Iwaniec, Ewa Mniszek i Kinga Mitoraj- wywalczyła srebrne krążki.
W kategorii sztafet młodzików ( Paweł Leja, Tadeusz Nędza Kubiniec, Marcin Szwajnos) i młodziczek młodszych ( Magda Piczura, Kinga Marszałek, Joanna Jakieła) pierwsze miejsce zajęli reprezentanci BKS WP Kościelisko.
W biegu indywidualnym Magda Piczura została mistrzynią Polski, a w sprincie jej koleżanka klubowa Joanna Jakieła. Druga w sprincie była Magda Piczura. Młodzicy w sprincie również wzbogacili kolekcję klubową o dwa medale. Srebrny zdobył Tadeusz Nędza Kubiniec, a brązowy Marcin Szwajnos. W biegu indywidualnym Paweł Leja stanął na drugim stopniu podium. W młodziczkach młodszych Joanna Jakieła wywalczyła brąz.
30 - Grzegorz i Rafał Polaczykowie razem z Dariuszem Popielą zajęli trzecie miejsce w konkurencji K1x3 w zawodach Pucharu Świata kajakarzy górskich w Augsburgu.
30 – Gabriel Marcinów pokonał Jiřego Svobodę w szóstej eliminacji mistrzostw Polski rozgrywanej w Kysaku. Dzień wcześniej był drugi.
30 – poznaliśmy rozstrzygnięcia w piłkarskich ligach. Awans do III ligi wywalczył Poroniec, z której spadł Lubań Maniowy. Jordan nie utrzymał się w „okręgówce”, a awansował do niej Huragan Waksmund. Z klasy A spadły zespoły Czarnych i Zapory, a ich miejsce zajęły drużyny Przełęczy Łopuszna i Skalnych Zaskale.

Stefan Leśniowski

Zobacz więcej na

Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl