21.03.2014, 22:26 | czytano: 1744

Demony szybkości

Zapewne niewiele osób miało możliwość jechania samochodem z prędkością 250 km/h. A czy wyobrażacie sobie pędzącego z taką prędkością narciarza? Taką prędkość przekraczają najlepsi na świecie. Jędrzej Dobrowolski jest aktualnym rekordzistą Polski w tej konkurencji, a jego wynik to 234,933 km/h. Ustanowiony został na stoku Vars we Francji w ubiegłym roku.
W kraju jest sporo młodych jego naśladowców. Na stokach Kotelnicy Białczańskiej przeprowadzono zawody w prędkości w jeździe na nartach o Puchar Holmenkola.
W tej imprezie największą prędkość 132,74km/h uzyskał zawodnik KS Firn Zakopane Marcin Sichelski. Wśród dziewcząt największą prędkość osiągnęła Zuzanna Kowalczyk z MUKS Śmig Zakopane Harenda. 14 letni Mateusz Mężyk z Beskidów Bielsko Biała wygrał rywalizację w kategorii juniorów C. Marcin Sichelski wygrał kategorię open i kategorię juniorów B. W kategorii juniorek B triumfowała Olga Kurczuk z KS Beskidy. W kategorii VIP zwyciężyli: Hanna Gąsienica Gładczan i Józef Krzeptowski trzeci w kategorii open.

Rekord białczańskiej trasy należy do zakopianki Violetty Dobrowolskiej i wynosi 137,56 km/h. Został ustanowiony podczas ubiegłorocznych zawodów. Najlepszy wynik w tej konkurencji na polskich stokach należy do organizatora Pucharu Holmonkola Jacka Niklińskiego, który w 1979 r. w rejonie Kasprowego Wierchu uzyskał prędkość 180,632 km/h. Ten wynik do tej pory nie został pobity.

Stefan Leśniowski

Zobacz więcej na

Zobacz pełną wersję podhale24.pl