01.04.2014, 21:48 | czytano: 3125

Zrobił to! Kosmiczny wynik!

mat. prasowy
- Mam nadzieję, że już niebawem „stuknie” 240 km/h – mówił po sobotnim rekordowym zjeździe (238,885 km/h) Jędrzej Dobrowolski. I dokonał tego. W poniedziałek osiągnął na nartach prędkość 242,261 km/h! W tych samych zawodach, we francuskim Vars, pobito też rekord świata. Pobił go Włoch Simone Origone, osiągając 252,454 km/h.
- W Vars są te prędkości, na które czekamy cały rok. Kiedy tylko przyjechałem na miejsce, poszedłem zobaczyć tę spektakularną górę, z której będziemy zjeżdżać, a na której pobiłem już kilkakrotnie rekord Polski. Wszystkie dały mi wiele satysfakcji. Jednak na tym nie zamierzam poprzestać. Jestem zły na Włocha, bo bijąc rekord zakończył zawody, które mogły potrwać do piątku. Wierzyłem, że każdego dnia będę poprawiał rekordowe osiągnięcie, gdyż warunki były ku temu idealne. Dawno takich nie było. Gratuluję Simone. Jego wyczyn jest kosmiczny, ale ja też już jestem bliżej rekordu świata. Też już jestem kosmitą – powiedział nasz najszybszy człowiek na nartach.
Rekordowy rezultat 32-letniego zakopiańczyka był siódmym wynikiem zawodów. Zawodnicy zjeżdżali ze szczytu Chabriere, z wysokości 2720 m. Trasa liczyła 1200 metrów. – Do prędkości 200 km/h rozpędzaliśmy się w 7 sekund. Przeciążenia są niewiarygodne. Miałem wrażenie, że zostanę wyrzucony z butów. Kiedy zdjąłem kask, nie mogłem złapać powietrza. Czułem się, jakbym przebiegł setkę w kilka sekund. Niesamowite uczucie. Jak zawsze pomiar jest na ostatnich 100 metrach. Nie wiedziałem, że będę w stanie kiedykolwiek pojechać tak szybko. W tych kilka sekund cała moja kariera stanęła mi przed oczami – opowiada Jędrzej Dobrowolski.
Stefan Leśniowski

Zobacz więcej na

Zobacz pełną wersję podhale24.pl