08.04.2014, 21:01 | czytano: 1577

Szpada, floret, szabla - szermierze z całej Europy spotkali się w Zakopanem (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
W Zakopanem zorganizowany został II Puchar Polski Weteranów w Szermierce. W turnieju szpadowym wystartowało blisko 40 zawodników, w tym 15 z Polski oraz reprezentanci Ukrainy, Rumunii, Łotwy, Słowacji, Czech i Węgier. W zawodach wzięli udział zawodnicy, którzy ukończyli 30 rok życia.
Zacięte boje o wygraną w turnieju miały także dodatkowy element rywalizacji by wyłonić krajowy skład na Drużynowe Mistrzostwa Europy Weteranów w Porec 2014. Ostatnią walkę wieczoru, na zakończenie zmagań szpadowych stoczyli Mistrz Świata Weteranów Volodymyr Sokolov z Ukrainy oraz Mistrz Europy Weteranów Dariusz Zieliński. Po ciekawym pojedynku wygrał Mistrz Świata. Dwa trzecie miejsca zajęli Roman Semykoz (Ukraina) oraz Adrian Stanciu (Rumunia). Jedyna zawodniczka jaka wystartowała w turnieju szpadowym, reprezentantka Węgier Judit Gyurkan zajęła wysokie 8 miejsce w kategorii open.
W turnieju floretowym także przewaga zawodników z zagranicy, która uwidoczniła się w wynikach końcowych. Najlepszym okazał się Vitalii Lavrynenko z Ukrainy, który pokonał w walce finałowej przedstawiciela Rumunii - Voirela Zvincu. Dwa trzecie miejsca uzupełnili Tomasz Kończyło (Polska) oraz Vasyl Kozakivskyi (Ukraina). Jedyna zawodniczka Monika Biro (Węgry) zajęła 12 miejsce.

W rywalizacji w szabli jedyną przedstawicielką płci pięknej była Małgorzata Chłosta. Ostatnie i zarazem zwycięskie trafienie zadał Rafał Serafin pokonując Wiesława Nowickiego 10:6. Wspólne trzecie miejsca zajęli także polscy szablisci - Tomasz Kończyło oraz Bernard Trzensiok. Jedynym zagranicznym zawodnikiem władajacym szablą był Wegier - Miklos Glowacz (miejsce 6 w stawce 9 szermierzy).

Pełne wyniki turnieju szpadowego, floretowego i szablowego tutaj.

źródło: organizator, opr. s/ zdj. Piotr Korczak