11.08.2014, 22:09 | czytano: 2342

Medale wyłowione z wody

zdj. Maria Ćwiertniewicz
W Krakowie Tyńcu rozegrano mistrzostwa Polski w kajakarstwie górskim. Te, które pierwotnie miały odbyć się w maju, ale ze względu na wysoki stan wody zostały odwołane. Świetnie w nich spisali się kajakarze z naszego regionu.
Tytuł mistrzyni Polski sprzed roku obroniła Joanna Mędoń Polaczyk w konkurencji K1 kobiet. Pokonała o 5 lat młodszą olimpijkę z Londynu Natalię Pacierpnik, o zaledwie 0,48 sekundy.
Wszyscy ostrzyli sobie apatyt na rywalizację w kajakach jedynkach. Klan Polaczyków (Grzegorz, Mateusz, Łukasz i Rafał) walczył z Dariuszem Popielę, Michałem Pasiutem i Maciejem Okręglakiem. Faworytami byli bracia Polaczykowie, jednak tytułu mistrza Polski bronił Popiela. Ostatecznie wszystkich pogodził Michał Pasiut, który w finale był bezbłędny i uzyskał czas 85,42. Tuż za podium był Grzegorz Polaczyk, który zanotował znakomity czas 85,09, jednak cztery karne sekundy złapane na trasie spowodowały jego spadek poza podium. Medaliści sprzed roku musieli obejść się smakiem (czytaj: bez medalu). Mistrz Polski Dariusz Popiela był ósmy, wicemistrz Maciej Okręglak - piąty, a brązowy medalista Eryk Lejmel dopiero na 11. Na ósmym miejscu znalazł się wicemistrz świata z 2011 roku Mateusz Polaczyk. Ale rodzina Polaczyków i tak wywalczyła dwa medale. Srebrny zawisł na szyi Łukasza, a brązowy Rafała.

Niespodziewanej porażki w konkurencji C1 kobiet doznała Anna Ingier. Broniąca sprzed roku tytułu mistrzyni Polski, kajakarka KS Start Nowy Sącz przegrała w finale z Justyną Janczy (Spływ Sromowce Wyżne). Brązowy medal wywalczyła Ewa Hurkała (Pieniny Szczawnica).

Tytuł wicemistrza kraju w kanadyjkach dwójkach wywalczyli bracia Andrzej i Filip Brzezińscy, a na najniższym stopniu podium stanęli reprezentanci Pienin Szczawnica Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczyk. Po swój szósty tytuł mistrzów Polski sięgnęli Piotr Szczepański i Marcin Pochwała (Krakowski Klub Kajakowy). W finale nasi olimpijczycy z Londynu przejechali tor bezbłędnie i wygrali z przewagą 3,55 s.

W K1x3 tytuł mistrzowski wywalczyła Zawisza Bydgoszcz w składzie z Polaczykami, a wśród kobiet trzecie miejsce przydało kajakarkom Spływu Sromowce Wyżne.