17.09.2014, 20:56 | czytano: 1275

Turniej szachowy - wyniki i zdjęcia

Dziś w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku rozegrano kolejną już edycję Szachowych Mistrzostw. Organizatorem zawodów był Józef Dyda, koordynator Sportu Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu. Jak co roku w turnieju wzięli udział młodzi szachiści z terenu podlegającego Ośrodkowi Sportowemu Szczawnica.
Turniej został oficjalnie otwarty przez koordynatora Powiatowego Centrum Kultury Józefa Dydę, który zwrócił uwagę, że te szachowe zawody są tradycyjnie inauguracją szkolnych rozgrywek sportowych w powiecie nowotarskim.
Było to więc dobrą okazją do zapoznania dzieci z kalendarzem rozgrywek sportowych organizowanych w tym roku szkolnym przez Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu. Zawodnicy zostali poinformowani o wartości szachów, jako dyscypliny sportowej, o zasadach fair-play, konieczności kształtowania umiejętności panowania nad sobą i o niezbędnym szacunku do przeciwnika.

W zawodach uczestniczyło 47 młodych adeptów "gry królewskiej". Sędzia rozgrywek -Zdzisław Soliwoda.

Turniej poprzedziło losowanie grup. Zgodnie z regulaminem do finałów kwalifikowało się dwóch najlepszych zawodników z każdej grupy. O ostatecznej kolejności w klasyfikacji drużynowej, zgodnie z regulaminem, decydowały punkty zdobyte w fazie zasadniczej. W kategorii szkół podstawowych w klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Michał Soliwoda, uczeń Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku, drugie miejsce i srebrny medal wywalczył Nicholas Fawcett, uczeń Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku, trzecie miejsce i brązowy medal otrzymał Piotr Wolski, także uczeń Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku.

W kategorii dziewcząt ze szkół podstawowych medale zdobyły: złoty- Natalia Bąk- Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Warszawy w Grywałdzie, srebrny- Julia Musiał- Szkoła Podstawowa im. Mickiewicza w Krościenku, brązowy- Zuzanna Zachwieja - Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Szczawnicy.

W kategorii drużynowej szkół podstawowych: I miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem (skład drużyny Szkoły Podstawowej Krościenko: Julia Musiał, Karol Wolski, Nicholas Fawcett, Filip Czerwiec, Piotr Wolski, Kacper Koper, Adam Batkiewicz, Michał Kozielec, Michał Soliwoda) II miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy III miejsce- Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Warszawy w Grywałdzie. IV miejsce- Szkoła Podstawowa w Niedzicy.

W kategorii gimnazjów indywidualnie:
I miejsce- Bartosz Ciesielka z Publicznego Gimnazjum im. Ks. Prof. Tischnera w Szczawnicy , II miejsce- Mateusz Potaśnik z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. , III miejsce - Ernest Szczepaniak z VI Gimnazjum MCE w Krościenku.

W kategorii dziewcząt indywidualnie: I miejsce- Justyna Węglarz, II miejsce- Olga Gumulak, III miejsce-Paulina Nowak- wszystkie z Gimnazjum im. Tischnera w Szczawnicy.
W kategorii drużynowej gimnazjów:
I miejsce - drużyna Publicznego Gimnazjum im. Ks. Prof. Tischnera w Szczawnicy (skład drużyny: Justyna Węglarz, Ernest Szczepaniak, Szymon Kufel, Bartosz Ciesielka, Adrian Marciszewski, Jacek Szczepaniak, Olga Gumulak, Jakub Ciesielka, Paulina Nowak) II miejsce - drużyna Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D., III miejsce- drużyna VI Gimnazjum MCE w Krościenku.

Medale i puchary wręczali: wójt Gminy Krościenko n.D. Stanisław Gawęda i dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku Małgorzata Koterba.

Organizator - Powiatowe Centrum Kultury sfinansował puchary i medale. Powiatowe Centrum Kultury przekazało także książki o sportowcach z gór, doceniając propagatorów szachowej dyscypliny w Pieninach. Pamiątkowe książki i podziękowania otrzymali: ksiądz proboszcz Henryk Homoncik oraz nie spodziewający się takiego wyróżnienia, piszący te słowa Zdzisław Soliwoda.

Na koniec turnieju organizatorzy pochwalili adeptów "gry królewskiej" za to, że siadając przed szachownicą i odchodząc od monitorów komputerów i telewizorów idą w kierunku myślenia twórczego, matematycznego, abstrakcyjnego, myślenia logiczno - wyobrażeniowego. Organizatorzy oraz Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Krościenku wspólnie zadeklarowali kolejne spotkanie przy szachownicach w następnym roku.

Z szachowym pozdrowieniem Zdzisław Soliwoda
Może Cię zainteresować
komentarze
guguś17.09.2014, 23:55
To odchodzenie od komputerów, o którym wspominają organizatorzy turnieju jest dzisiaj koniecznością. Atmosfera turnieju odbywanego w "realu" aktywuje u dzieci i młodzieży tzw. neurony lustrzane, które sprawiają że zarażamy się od innych nie tylko śmiechem lub zaciekawieniem, ale również możemy jako ludzie wręcz przejmować gotowe wzorce zachowania w sytuacjach stresu, radości, porażki, przegranej, wygranej (sic!), empatii na odczuwane przez innych ludzi emocje. Odchodzenie od komputerów staje się obecnie koniecznością ze względu na psychologiczny aspekt rozwoju uczniów, ale czy szachy są panaceum na wszystkie problemy rozwojowe uczniów? Gdyby tak było to wszystkie dzieci chciałyby grać w szachy, a tak oczywiście nie jest i nigdy nie będzie. Są jeszcze inne światy i niech każde dziecko znajdzie ten swój w którym się będzie czuło jak ryba w wodzie - oto przepis na edukację 21 wieku!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl