31.03.2010, 18:15 | czytano: 2091

Krempachy: muzyką, słowem i pantomimą o wartościach (zdjęcia)

Zdj. Archiwum zespołu Believers
W Gimnazjum w Krempachach ruszył projekt profilaktyczno-ewangelizacyjny „Wiara - nadzieja - miłość”. Ma on za zadanie dotarcie do młodzieży gimnazjalnej z przesłaniem, zwracającym uwagę na kwestie związane z przyjaźnią, wiarą i wyzwaniami XXI wieku. Przesłaniem popartym muzyką, pantomimą i słowem.
- Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Krempachach, zaangażowani w projekt, to grupa młodzieży wspólnie muzykująca pod nazwą „Believers” („Wierzący”) - mówi Łukasz Iżyk, założyciel i opiekun zespołu. - Sama nazwa grupy wskazuje na podejście uczniów do życia i chrześcijaństwa. Współczesna młodzież jest bardzo często zagubiona i przytłoczona wielością informacji, pozbawiona autorytetów moralnych i wzorów do naśladowania w najbliższym otoczeniu. Dlatego tak bardzo ważną kwestia jest nie tylko forma przekazu, ale również jego autentyczność i szczerość. Wśród poruszanych tematów znajdują się takie problemy jak: alkohol, narkotyki, przemoc czy seks, a wszystko w kontekście wiary chrześcijańskiej. Nie bez znaczenia jest termin występów, gdyż okres Wielkiego Postu to czas refleksji oraz duchowych rekolekcji.
Projekt skierowany jest do gimnazjalistów, uczących się w szkołach gminy Nowy Targ i mieszkańców Bursy Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego w Nowym Targu. Do nich właśnie chcą trafić ich rówieśnicy z krempaskiego gimnazjum.

Projekt zakłada jak największe zaangażowanie młodzieży w jego przygotowanie i realizację. Uczniowie przedstawiają kilkanaście utworów muzycznych, uprzednio zaaranżowanych na takie instrumenty jak: pianino, perkusję, gitary (elektryczną, akustyczna i basową), flet poprzeczny, trąbkę, w połączeniu z wokalem. Utwory przeplatane są krótkimi scenkami rodzajowymi i oplecione są odpowiednim komentarzem. Zespół zagrał już w gimnazjach w Klikuszowej, Waksmundzie, Łopusznej i Ludźmierzu, w kościele w Gronkowie i w nowotarskiej Bursie.

Grupa „Believers” liczy 17 uczniów, z których zaangażowanych w projekt „Wiara-nadzieja-miłość” jest 13 osób: Anna Długa (III A) - pianino, Maria Pietrzak (III B) - flet poprzeczny, Katarzyna Długa (I B) - pianino, wokal, Jakub Cudzich (II A) - perkusja, Walenty Łukasz (II A) - gitara elektryczna, Jan Olcoń (I B) - gitara basowa, Mateusz Pietrzak (II B) - trąbka, Edyta Pietraszek (I A) - wokal, Dominika Wróbel (III D) - wokal, Klaudia Hornik (II A) - wokal, Justyna Skawska (II D) - wokal i Katarzyna Czubernat (II D) - wokal.

Opiekun grupy, Łukasz Iżyk, pochodzi z Torunia, ale od dziesięciu lat mieszka na Podhalu. Aktualnie jest nauczycielem techniki oraz wychowawcą świetlicy w krempaskim gimnazjum, gdzie w ramach dodatkowych zajęć prowadzi od ponad roku swój zespół. Inicjatywy, w których ma swój udział to coroczne rekolekcje dla muzyków chrześcijan „Strefa Chwały”, mające swoje początki w Ludźmierzu, a doświadczenie w pracy z młodzieżą rozwijał prowadząc Kursy Alfa oraz poprzez kontakt z wieloma międzynarodowymi organizacjami m.in. Youth with a Mision, gdzie poznał sztukę pantomimy. Zdolności muzyczne rozwijał pod okiem Roberta Cudzicha - gitarzysty zespołu New Live M.
oprac. p/


Zobacz pełną wersję podhale24.pl