20.04.2010, 12:01 | czytano: 1319

Gimnazjum w Krempachach drugie w Małopolsce

Zdj. Archiwum szkoły
Gimnazjalistki z Krempach zajęli drugie miejsce w VII Konkursie plastycznym ,,Skarby Małopolski". Oceniano 59 prac z całego województwa.
- Konkurs odbywał się w ramach XII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, organizatorem których jest Małopolski Instytut Kultury w Krakowie - opowiada Łukasz Iżyk, nauczyciel w krempaskim gimnazjum. - Jego celem było szukanie odpowiedzi na pytania:Jaką pamięć kryją zabytki i co nam mówią dziś? Jakie znaczenie ma znajdujący się w okolicy zabytkowy dwór, kościół, pałac, chałupa, kapliczka, pomnik, stare drzewo, magiczne źródełko? Na ile jesteśmy świadomi wartości lokalnego pejzażu? Nauczyciele-animatorzy kultury przedstawiają scenariusz warsztatów, a następnie grupa chętnych do wzięcia udziału w projekcie uczniów prezentuje własne wypowiedzi w formie prac plastycznych, które dodatkowo opatrzone są osobistym komentarzem. W tegorocznym konkursie Ewa Fudalewicz - nauczycielka plastyki i Katarzyna Domin - nauczycielka języka polskiego realizowały projekt, który zatytułowały ,,Góralski rok na cztery części podzielon”. Tematem był trud życia człowieka wsi, dla którego praca na roli oraz czynności domowe stanowiły o egzystencji. Zwrócono uwagę na pierwsze narzędzia, którymi się posługiwano. Intencją prowadzących projekt było zwrócenie uwagi uczniów na pojęcie pracy i jej znaczenia w codziennym życiu przodków, uzależnienia od natury.
Projekt zainteresował grupę sześciu uczennic z różnych klas: Aleksandrę Surmę, Beatę Podgórną, Anetę Kurnat, Katarzynę Czubernat, Paulinę Kaczmarczyk i Weronikę Pietraszek. Ich prace, w kategorii prac zbiorowych, zajęły drugie miejsce w Małopolsce.

Na zdjęciu: praca plastyczna krempaskich uczennic.

p/

Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl