13.05.2010, 13:45 | czytano: 2279

Nowy Targ: małopolski sukces uczniów z ZST (zdjęcia)

Zdj. Janusz Horoszko
Drugie i trzecie miejsce zajęli uczniowie nowotarskiego Zespołu Szkół Technicznych w konkursie „Katyń - Pamiętamy, Małopolska”. Podsumowanie rywalizacji odbyło się w ratuszu w Nowym Sączu.
Celem konkursu było zachęcenie do przygotowania wspomnień na temat mieszkańców Małopolski - jeńców Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, ofiar mordów w Miednoje, Katyniu i Charkowie. Prace mogły być wykonane w dowolnej technice. Wśród uczestników byli zarówno uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, studenci, jak również osoby starsze, przedstawiciele różnych zawodów: nauczyciele, historycy, dziennikarze. Najmłodszy autor miał lat 10, a najstarsza uczestniczka - 80.
- W konkursie uczestniczyło czworo naszych uczniów - Natalia Gabryś, Sylwia Szymek, Renata Wielkiewicz oraz Arkadiusz Janos - mówi Janusz Horoszko, nauczyciel w ZST, opiekun grupy. - Młodzież wykazała się bardzo dużą inwencją przy tworzeniu projektów konkursowych, a jednym z elementów ich pracy było przeprowadzenie wywiadów z rodzinami pomordowanych małopolan.

Efektem tych działań było zajęcie drugiego miejsca przez Arkadiusza Janosa i trzeciego - przez Sylwię Szymek. Dyplomy i nagrody wręczył laureatom poseł do Parlamentu Europejskiego Paweł Kowal.

- Nie jest z nami tak źle, jak się niektórym wydaje - mówił podczas uroczystości w sadeckim ratuszu eurodeputowany. - Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. 156 prac przygotowało aż 177 osób. To naprawdę jest spora liczba. Zależało nam na ukazaniu ludzi, sąsiadów, krewnych, bliskich i znajomych. Idea była taka, aby znaleźć wokół siebie ślady Katynia. Nie trzeba było w tym celu wyjeżdżać do Katynia, Ostaszkowa czy Miednoje. W Małopolsce mamy wiele miejsc, rodzin i spraw związanych z Katyniem. Małopolska jak mało który region w Polsce pamięta o tych wydarzeniach.

Główną nagrodę - pióro prezydenta Lecha Kaczyńskiego wywalczył częstochowianin Marcin Szpądrowski, który napisał pracę poświęconą swojemu dziadkowi Kazimierzowi, więźniowi Starobielska, zamęczonemu przez NKWD w katowni w Moskwie, a urodzonemu w Krościenku.

- Akadiusz Janos w nagrodę jedzie na wycieczkę do Strasburga - szlakiem gotyckich katedr, a Sylwia Szymek na początku czerwca będzie zwiedzała w Warszawie Muzeum Powstania Warszawskiego - dodaje Janusz Horoszko.
p/

Zdjęcia: Janusz Horoszko

Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl