30.05.2010, 14:52 | czytano: 902

Francuscy uczniowie w Gimnazjum w Krempachach (zdjęcia)

Zdj. archiwum Gimnazjum w Krempachach
Pod koniec maja w Gimnazjum w Krempachach przebywała grupa 20 uczniów i czterech nauczycieli z Collège les Eyquems w Mérignac, miasta w pobliżu Bordeaux we Francji.
Dwunastodniowa wizyta była jednym z elementów projektu Comenius „S.M.I.L.E. - School Maths In Learning English” realizowanego w latach 2009-11 przez obie szkoły.
W październiku 2010 podobna grupa z Krempach odwiedzi Francję. Celem projektu jest zachęcenie uczniów do nauki matematyki i języka angielskiego, łączenie obu tych przedmiotów, wykorzystanie nauczania dwujęzycznego, stosowanie nowoczesnych technologii oraz poznanie kultur obu krajów.

Od września 2009 uczniowie i nauczyciele wspólnie pracują, komunikują się, piszą listy, organizują wideokonferencje i konkursy. Polacy poznali podstawy języka francuskiego, a Francuzi - polskiego. Było to pomocne podczas majowej wizyty, ponieważ francuscy uczniowie byli gośćmi w domach swoich polskich kolegów. Obie grupy, które znały się dotychczas tylko poprzez Internet, mogły w końcu się spotkać i porozmawiać - bardzo sobie przypadli do gustu i spędzali wspólnie czas nie tylko w ramach zaplanowanych działań, ale także po południu i w czasie wolnym.

Program wizyty był bardzo ciekawy: zwiedzanie Wieliczki, Krakowa, muzeum w Auschwitz, zamku i zapory Niedzicy, muzeum stylu zakopiańskiego w Zakopanem, spływ Dunajcem, wycieczki w Pieniny i Tatry, dzień na farmie. Sprzyjało to poznaniu przez francuskich uczniów polskiej historii i kultury, a polskim uświadomiło nasze dziedzictwo narodowe.

Cztery dni wszyscy uczniowie spędzili w Gimnazjum w Krempachach. Obie szkoły zaprezentowały się w czasie spotkania z przedstawicielem Urzędu Gminy Nowy Targ oraz wszystkimi nauczycielami i uczniami szkoły, które odbyło się na sali gimnastycznej. Po powitaniu i uroczystym polonezie zatańczonym przez uczniów i nauczycieli Polski i Francji odbyły się skecze, koncert muzyki Chopina, śpiewano wspólnie piosenki i tańczono do muzyki góralskiej.

W tygodniu odbyły się lekcje matematyki, fizyki i biologii po angielsku prowadzone przez nauczycieli z Krempach. W lekcjach matematyki oraz angielskiego z elementami matematyki brały udział pary nauczycieli: jeden z Polski, drugi z Francji. Zostały zorganizowane warsztaty matematycznego origami dla uczniów z obu szkół. Planowano dalsze działania w projekcie m.in. słownik matematyczny polsko-francusko-angielski.

Wizyta grupy z Collège les Eyquems w Mérignac była dużym wydarzeniem w życiu Gimnazjum w Krempachach. Przyniosła wiele korzyści w zakresie wprowadzania innowacyjnych metod nauczania, motywacji uczniów do nauki, integracji uczniów i nauczycieli oraz wzmocnienia ich tożsamości europejskiej.
Więcej informacji oraz zdjęć można znaleźć na stronie internetowej naszego gimnazjum www.gim.krempachy.szkolnastrona.pl - pod zakładką Comenius.

oprac. p/

Źródło i zdjęcia: Gimnazjum w Krempachach

Zobacz pełną wersję podhale24.pl