14.06.2010, 15:27 | czytano: 1731

Do źródeł państwowości polskiej - dzięki unijnym funduszom (zdjęcia)

Zdj. Archiwum szkoły
KLIKUSZOWA. 45-osobowa grupa uczniów z Gimnazjum nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego wraz z pięcioma opiekunami przebywała na wyprawie szlakiem Źródeł Państwowości Polskiej.
Pięciodniowa wycieczka w ramach projektu „Dziś moja szkoła - jutro moja przyszłość została współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
We Wrocławiu uczniowie obejrzeli słynny obraz W. Kossaka i J. Styki Panoramę Racławicą, na Starym Mieście - gotyckie zespoły klasztorne, Ratusz oraz zespół kamienic z XIV- XVIII w., na Ostrowie Tumskim - gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela.

W drugim dniu zwiedzili Pałac i Park w Rogalinie oraz Zamek i Ogród Botaniczny w Kórniku, natomiast trzeciego dnia gimnazjaliści rozpoczęli zwiedzanie od Puszczykowa, w którym znajduje się Muzeum Arkadego Fiedlera. Następnie pojechali do Poznania, gdzie na Starym Mieście mogli podziwiać m.in. zespoły klasztorne, renesansowy Ratusz, Wagę Miejską, kamienice z wieków od XV do XIX w, przebudowane na barokowo klasycystyczne pałace, na poznańskim Ostrowie Tumskm - gotycką katedrę św. Piotra i Pawła, gotycką kolegiatę NMP, a w Śródmieściu - Teatr Miejski, Teatr Polski i Bibliotekę Raczyńskich,

Czwarty dzień uczniowie spędzili w Biskupinie, zwiedzając rezerwat archeologiczny, następnie Mysią Wieżę w Kruszwicy nad jeziorem Gopło oraz romański kościół św. Prokopa w Strzelnie. Dzień pełen wrażeń zakończyli w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, oglądając „Księżniczkę Czardasza”. W ostatnim dniu zwiedzili Gniezno, a w nim m.in. gotycką katedrę NMP ze słynnymi drzwiami, przedstawiającymi żywot św. Wojciecha.

Dzięki wycieczce, lekcje geografii, historii, sztuki, języka polskiego zyskały na swej atrakcyjności.
Zofia Strama - dyrektor gimnazjum, Lucyna Haza - koordynator projektu

Zdjęcia: Archiwum szkoły

Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl