30.10.2010, 13:47 | czytano: 1695

Zdrowy chleb - smakowita akcja w nowotarskim ZSCKR (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG. Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Suskiego wspaniale zakończyli akcję pod hasłem "Tydzień Żytniego Chleba pieczonego na zakwasie". Upiekli kilkadziesiąt bochenków według przeróżnych przepisów. Takim wypiekom nie sposób się oprzeć.
Szkołą akcję promującą zdrowy chleb zorganizowała po raz drugi. Myślą przewodnią było motto "Naucz się być świadomym konsumentem – kupuj tylko zdrowy chleb". - Uczniowie zostali zapoznani z walorami odżywczymi, zdrowotnymi i smakowymi chleba produkowanego z mąki żytniej i na zakwasie. Młodzież klas gastronomicznych w trakcie zajęć uczyła się wypieku chleba. Część uczniów odwiedziła miejscowe piekarnie zbierając informacje o wypiekanych tam chlebach. Inni poszukiwali domostw, w których wypieka się chleb tradycyjnymi metodami w tradycyjnym piecu - informuje dyrektor szkoły Marian Nowak.
Podsumowaniem Tygodnia Chleba Żytniego była degustacja, przygotowana przez uczniów klasy III Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego. - Przygotowano pieczywo na zakwasie i żytnie, razowe, pszenno – żytnie, żytnio – pszenne z dodatkiem mąki orkiszowej oraz gryczanej. Do ciasta dodawano kminek, len, czarnuszkę, słonecznik, dynię, sezam, płatki zbożowe. Dodatkami do pieczywa były różnego rodzaju smalce, twarogi, masło z maślanką, smażona śmietana. Wystawie i degustacji pieczywa towarzyszyły liczne materiały informacyjne, w których zebrano istotne wiadomości przydatne każdemu konsumentowi - dodają organizatorzy.

Przedstawiono także program artystyczny zatytułowany "Jak drzewiej bywało", czyli tajniki wypieku chleba. Objaśniono do czego służyły i jak wyglądały: dzieża, łopata, niecka, ożóg, kosior, pomiotło, kosiatka.

- Wypieki uczniów uzyskały wysoką ocenę i z powodzeniem konkurowały z chlebem eksponowanym przez piekarnie. Specyficzny smak chleba na zakwasie wzbudził podziw u ludzi młodych, którzy go dopiero poznali. Dla innych było to wspomnienie smaku zapamiętanego z dzieciństwa. Mimo, że "Tydzień Chleba Żytniego" już minął, zainteresowanie chlebem na zakwasie nie minęło. Oznacza to, że powiększyliśmy rzesze świadomych konsumentów - podsumowuje dyrektor Nowak.

opr. s/

Zdjęcia - arch. szkoły
Zobacz pełną wersję podhale24.pl