11.01.2011, 23:59 | czytano: 1830

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego świętował 75-lecie swojego istnienia (galeria)

arch. szkoły
NOWY TARG. Jubileusz 75-lecia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego miał bardzo podniosły charakter. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Św. Katarzyny. Pierwszy katecheta, ks. Tadeusz Krzyżak odprawił nabożeństwo wraz z proboszczem ks. Marianem Wanat i obecnym katechetą ks. Jarosławem Sachaj.
We mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Nowotarskiego i Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 z Nowego Targu oraz Gimnazjum z Szaflar. Podczas mszy poświęcony został nowy sztandar, ufundowany przez Radę Rodziców. Dyrektor ZSCKR Marian Nowak przekazał sztandar na ręce uczniów. Potem nastąpiło uroczyste ślubowanie, które złożyli przedstawiciele poszczególnych klas. Tekst ślubowania odczytał przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Rafał Bierówka - uczeń klasy III Technikum Weterynaryjnego.
Dalsze uroczystości odbyły się w Miejskim Ośrodka Kultury. W części oficjalnej po przemówieniach, życzeniach nastąpiła dekoracja zasłużonych dla rozwoju szkoły. Rada Rodziców przyznała Honorowe Złote Odznaki z logo szkoły dla Marka Fryźlewicza - burmistrza Miasta Nowego Targu, Jana Smarducha - wójta Gminy Nowy Targ oraz Mariana Nowaka - dyrektora ZSCKR.

Na wniosek dyrektora, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa” dla Stanisława Buła - kierownika praktycznej nauki zawodu w ZSCKR. Odznaczenia dokonali obecni na uroczystości posłowie: Andrzej Gut-Mostowy oraz Edward Siarka. Wśród gości byli także senator, rektor PPWSZ, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, dyrektorzy jednostek współpracujących ze szkołą, między innymi Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Izby Rolniczej oraz dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Nowotarskiego, a także ze szkół rolniczych z Hańczowej, Bystrej i Nowosielca.

Z gratulacjami i życzeniami pospieszył Wojciech Pękala - dyrektor bratniej placówki, czyli ministerialnej szkoły w Hańczowej. Nie zabrakło gratulacji od starosty i burmistrza, a rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej - prof. Stanisław Hodorowicz, składając dowcipne życzenia, zafundował jubilatce w prezencie rzutnik multimedialny. Nie dziwią zresztą ta hojność i wdzięczność, zważywszy, że Wyższa Podhalańska zaczynała działalność w zaadaptowanym na swoje potrzeby budynku "starego internatu" szkoły rolniczej i rozwijała się potem na gruncie, którym wpierw władała jubilatka.

- W części nieoficjalnej obejrzeliśmy występ uczniów, taniec i śpiew góralski oraz sceny z życia na Podhalu według Augustyna Suskiego. Scenariusz uroczystości był dziełem dwóch pań polonistek - Anny Marko i Zofii Siuta oraz bibliotekarki Katarzyny Gąsienicy-Wawrytko. Natomiast Tomasz Gąsienica-Wawrytko, nauczyciel Technikum Architektury Krajobrazu wraz z uczniami tworzył "klimatyczną" scenografię - relacjonuje dyrektor szkoły.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania udali się do budynku szkoły na Kokoszkowie, gdzie odbyło się spotkanie zaproszonych gości z gronem pedagogicznym. Zaproszeni goście mogli zobaczyć wystawę poświęconą historii szkoły, a także obejrzeć pracownie szkolne.
- Oczywiście wszyscy goście zostali zaproszeni na jubileuszowy poczęstunek przygotowany przez uczniów z Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego pod kierunkiem nauczycieli zawodu na czele z panią Haliną Galas. Zachwyt gości wzbudzały wszystkie potrawy, począwszy od staropolskiego bigosu poprzez różnorodne pieczenie i doskonałe sałatki. W trakcie bankietu jak przystało na tak wspaniałą uroczystość - dyrektor Marian Nowak w blasku fleszów otwierał szampana i kroił jubileuszowy tort - dodają przedstawiciele szkoły.

Cała uroczystość miała bardzo podniosły charakter, a liczne grono dostojnych gości na uroczystościach pozwala na stwierdzenie, że pomimo zachodzących zmian, Szkoła Rolnicza na Kokoszkowie odgrywa ważną rolę w życiu mieszkańców Podhala.

ZSCKR szczyci się bardzo dobrymi wynikami nauczania i sukcesami uczniów, zwłaszcza w olimpiadach i konkursach "branżowych". Pracuje tam 51 nauczycieli. Od kilu lat szkoła organizuje rajdy, ma aktywne koło Caritas i duże zasługi w krwiodawstwie, wydaje własne pismo "Oxygenium". Uczniowie odnoszą niemałe sukcesy w sporcie - zwłaszcza w siatkówce.

opr. s/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl