02.03.2011, 20:31 | czytano: 1697

Smakowite podsumowanie praktyk w ZSCKR w Nowym Targu (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG. W Zespole Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Suskiego odbyło się podsumowanie praktyk zawodowych uczniów z klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego.
Uczniowie przebywali 4 tygodnie na praktykach w12 różnych zakładach gastronomicznych. Przedstawiciele wszystkich zakładów zostali zaproszeni indywidualnie przez uczniów, którzy odbywali u nich praktyki.
- 12 uczniów tej klasy w trakcie podsumowania praktyk zaprezentowało swoje umiejętności wykonując wybrane przez siebie potrawy. Należy podkreślić także zaangażowanie niektórych zakładów a w szczególności Restauracji Kaprys i Mauritiana z Nowego Targu, których przedstawiciele zaszczycili nasze spotkanie swoją obecnością. Praktykanci z Kaprysu wykonali takie potrawy jak: naleśniki z serem, pierożki ruskie, placki ziemniaczane po węgiersku, a z Mauritiany zapiekany ser camembert z żurawiną i oryginalną potrawę o nazwie „tacos” - podsumowuje dyrektor Marian Nowak.

Oceny prac i jakości potraw dokonywali instruktorzy z zakładów gastronomicznych, dyrektor Marian Nowak wraz z zastępcami tj. Stanisławą Bulandą i Agnieszką Topolnicką i nauczyciele przedmiotów zawodowych.

W opinii oceniających uczniowie zaprezentowali wysoki poziom, wykazali się umiejętnościami organizacyjnymi, umieli ładnie zaprezentować wykonane potrawy, o czym świadczą zdjęcia prezentacyjnych stołów z potrawami.

W trakcie spotkania z przedstawicielami lokali gastronomicznych wymieniono doświadczenia, przekazano uwagi i propozycje dotyczące dalszej współpracy w kształceniu zawodowym.
Jak dodaje Halina Galas przyjęto następujące propozycje: wpisanie na stałe w harmonogram imprezy „Prezentacja potrawy, której nauczyłem się wykonywać na praktyce”, spotkania nauczycieli i opiekunów praktyk, udział przedstawicieli zakładów gastronomicznych w lekcjach i przeprowadzenie pokazu produkcji różnych atrakcyjnych potraw.

A o potrawach mówiono:
- nigdzie nie ma takiej szarlotki, którą podaje się w pucharze na gorąco z lodami;
- camembert panierowany z żurawiną ; bardzo smaczny, ale jak pięknie podany
- polędwiczki smażone w sosie ziołowym; aromat ziół wzmagał apetyt
- tacos- tajemnica zawodowa otrzymywania ciasta i całej potrawy.
- pierożki z prawdziwymi skwarkami, naleśniki –palce lizać,
- cudne rogaliki do kawy.

Zdj. arch. szkoły
opr. s/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl