18.03.2011, 22:27 | czytano: 1198

Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z wizytą na Uniwersytecie Rolniczym (zdjęcia)

arch. szkoły
Klasa IV Technikum Weterynarii wraz z opiekunami - dr. Mirosławem Czaplą i dyrektorem Marianem Nowakiem uczestniczyła w naukowej wyprawie. - Dotarliśmy na Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, aby być może tam znaleźć swoje przyszłe powołanie i wymarzony kierunek studiów - komentują uczniowie.
W relacji czytamy: "na samym początku mogliśmy poczuć się, jak studenci. Zaproszono nas na aulę, gdzie wygłoszone zostały cztery krótkie wykłady dotyczące różnych spraw. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pierwszym tematem była rola mleka w życiu nowo narodzonych zwierząt, a także ludzi. Następnie obejrzeliśmy zachwycającą prezentację na temat koni arabskich w Polsce. Kolejnym tematem były nowatorskie techniki znakowania i lokalizowania zwierząt dzikich na terenie naszego kraju, a na sam koniec został temat hodowlanych zwierząt futerkowych. Wykłady były wygłaszane w sposób interesujący i pozwalały nam na poznanie innej formy zdobywania wiedzy, od tej z jaką codziennie spotykamy się w szkole.
Po tej części wyprawy udaliśmy się na zwiedzanie poszczególnych miejsc uczelni. Naszym przewodnikiem był student UR, który dwa lata temu ukończył Technikum Weterynarii. Oprowadził nas po wszystkich najciekawszych miejscach. Odwiedziliśmy gabinet analityczny, gdzie chętni mieli możliwość zbadania swojej grupy krwi. Zadanie było utrudnione, ponieważ wynik należało odczytać samemu, według wcześniej podanych wskazówek.

Największy entuzjazm wzbudziła możliwości przebywania w pracowni, gdzie studenci zajmują się hodowlą drobiu. Prześledziliśmy cały rozwoju kurczęcia – od zapłodnienia do wyklucia. A miłej atmosferze sprzyjały puchate pisklęta donośnie informujące o swojej obecności. Po wyjściu z pracowni kilka osób musiało udowodnić, że takiego małego kurczaka sobie nie przywłaszczyło.

Na sam koniec udaliśmy się do laboratorium zajmującego się żywieniem zwierząt. Tam oprócz wielu ciekawostek przekazana nam została jedna podstawowa prawda - największy wpływ na prawidłowy rozwój organizmu ma zbilansowana i pełnowartościowa dieta.

Uczelnia zrobiła na wszystkich duże wrażenie, wyposażenie i baza dydaktyczna zachęca do działania. Miłym zaskoczeniem było też spotkanie starszych kolegów i koleżanek z naszego technikum. Zarówno studenci, jak i wykładowcy chętnie odpowiadali na wszystkie nasze pytania.

Podsumowując, osiągnęliśmy cel naszego wyjazdu: kilka osób zdeklarowało chęć studiowania na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie".
W trakcie wizyty dyrektor nowotarskiej szkoły spotkał się z prof. dr hab. lek. wet. Jerzym Niedziółką - dziekanem Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt w sprawie sfinalizowania umowy o współpracy uczelni ze szkołą rolniczą..

Zdjęcia - z arch. szkoły

opr. s/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl