18.06.2011, 09:51 | czytano: 1110

Nauczyciele piszą: młodzi muzycy z Niemiec z wizytą na Orawie

Zdj. Maciej Rutkowski
Na Orawę przybyła 40-osobowa grupa niemieckiej młodzieży ze Szkoły Muzycznej AGUNDO z Erpel w Nadrenii. Przyjechali na zaproszenie Orawskiej Szkoły Muzycznej w Jabłonce, aby wziąć udział we wspólnym projekcie pt. Muzykowanie z przyjaciółmi (Musizieren mit Freunden).
14 i 15 czerwca muzycy z Niemiec wykonali wspólnie z młodzieżą polską dwa koncerty - w Auli Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce oraz w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej. Wcześniej zwiedzili Kraków i Wieliczkę, gdzie również koncertowali.
W wykonaniu połączonych orkiestr obu szkół usłyszeliśmy szlagiery muzyki filmowej, standardy muzyki jazzowej i gospel w aranżacji na zespół instrumentów dętych AGUNDO BRASS oraz muzykę klasyczną graną przez solistów obu szkół. W programie nie zabrakło akcentów rodzimych. Na zakończenie obu koncertów instrumentaliści - z towarzyszeniem sześćdziesięcioosobowego chóru Orawskiej Szkoły Muzycznej - wykonali wspólnie, skomponowany na tę okazję utwór, składający się z narodowych i regionalnych pieśni. Owacyjnie przyjęto zwłaszcza część, w której wszyscy wykonawcy, w tym Niemcy, zaśpiewali „Orawę”, również polskie dzieci imponująco po niemiecku wyśpiewały reńską pieśń „Da, wo die sieben Berge”.

Uczniowie szkoły z Erpel podczas pobytu w Polsce spędzali czas nie tylko na koncertowaniu. Mieli możliwość bliższego poznania kultury regionu Orawy poprzez zwiedzanie zabytkowego kościółka w Orawce, czy uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej, gdzie uczyli się piec chleb, obrabiać len i robić szmaciane lalki. Musiał się oczywiście znaleźć czas na ognisko oraz gry, tańce, i zabawy integrujące polskich i niemieckich rówieśników.

Młodzież niemiecka jest zachwycona polską Orawą, jej krajobrazem, kulturą, wszechobecną muzyką, a przede wszystkim gościnnością gospodarzy - mówi pochodząca z Krakowa dyrektorka niemieckiej szkoły AGUNDO Agnieszka Sokół-Arz, inicjatorka projektu. - Zawiązane zostały nowe znajomości i przyjaźnie, nie wykluczamy ponownej wizyty.

- Jestem zadowolony ze wspólnego projektu - odpowiada Krzysztof Leksycki, dyrektor Orawskiej Szkoły Muzycznej i współorganizator projektu. - Otrzymaliśmy zaproszenie od zaprzyjaźnionej szkoły i mamy zamiar kontynuować współpracę.
Maciej Rutkowski

Zdjęcia: Maciej Rutkowski
Zobacz pełną wersję podhale24.pl