10.04.2013, 20:23 | czytano: 2637

Comenius w praktyce. Apel o globalizacji

arch. szkoły
Uczniowie Liceum im. S. Żeromskiego w Krościenku uczestniczyli w apelu informacyjnym, w którym przedstawiony został program Comenius – wielostronne projekty szkół. Apel przygotowali uczestnicy projektu, którzy zadeklarowali swój udział i zaangażowanie.
Na początku przedstawiono krótko partnerów, a więc szkoły z Bułgarii, Niemiec, Włoch oraz główne cele i założenia projektu. Kolejnym elementem było przedstawienie wyników ankiety, jaka została przeprowadzona wśród uczniów klas I-III. Jej celem było sprawdzenie wiedzy na temat globalizacji wśród młodzieży. Po przeanalizowaniu wyników, ankieterzy doszli do wniosku, że uczniowie naszej szkoły maja dużą wiedzę na ten temat globalizacji a różne pojęcia z tego zakresu są im dobrze znane. Wyniki ankiety przedstawił Maciek Poręba z klasy 2 c.
Następnie uczniowie zostali zapoznani z takimi terminami, związanymi z globalizacją, jak: makdonaldyzacja społeczeństwa, amerykanizacja życia czy konsumpcjonizm oraz poznali cztery główne wymiary globalizacji

Po części informacyjnej przyszła kolej na prezentacje projektów. Uczennice klasy 2 b przedstawiły własne projekty związane z omawianym tematem: Natalia Lyska mówiła o „Globalizacji na talerzu”, Kasia Jarząbek o „Globalizacji w garażu”, Ania Smolarska o „Globalizacji w szafie” a Magda Rzepiel o „Globalizacji w sklepie”.

Na zakończenie apelu Majka Szczepaniak, Agata Dancewicz i Darek Szczepaniak przedstawili projekt multimedialny pt. „Globalizacja wokół mnie”.

Na uczestników Comeniusa czekają kolejne zadania. Jednym z nich będzie wykonanie projektu logo dla realizowanego programu. To zadanie ma charakter konkursowy. Najlepsze logo zostanie zgłoszone jako nasz kandydat do konkursu, w którym biorą udział wszyscy uczestnicy projektu, a więc młodzież z Polski, Włoch, Bułgarii i Niemiec. Ponadto czeka nas kolejne zadanie ankietowe. Tym razem uczestnicy będą mieli za zadanie uzyskanie odpowiedzi na temat: „Jak chronię środowisko w moim domu?”. Grupą docelową będą mieszkańcy miejscowości, z których pochodzą uczestnicy projektu. Wyniki ankiet zostaną omówione 22 września 2013 na spotkaniu w Polsce. Kolejnym krokiem będzie wspólne opracowanie przez uczestników projektu poradnika „Ekologiczny dom”.
W przygotowaniu jest także platforma edukacyjna, na której wszystkie kraje będą zamieszczać informacje o programie i wszelkich aktywnościach z nim związanych.

Elżbieta Wójcik koordynator projektu
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl