13.06.2013, 22:43 | czytano: 571

II Festyn Zdrowia (zdjęcia)

arch. szkoły
W Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem odbył się II Festyn Zdrowia. Celem organizowanej imprezy była popularyzacja idei zdrowego stylu życia głównie pod kątem zdrowego i zrównoważonego odżywiania oraz aktywności fizycznej.
W relacji z Festynu czytamy:" Od lat obserwuje się bowiem niepokojące tendencje wzrostu zaburzeń zdrowotnych spowodowane korzystaniem z udogodnień cywilizacyjnych. Trudno bowiem we współczesnym świecie odróżnić wartościowe produkty od reklamowanych nowinek - nie potrafimy określić która żywność jest dla nas wartościowa a która jest tzw. „żywieniowym śmieciem”. Brakuje nam świadomości, że złe odżywianie i brak aktywności fizycznej jest przyczyną powstawania wielu chorób. Ponadto zapominamy o regularnej aktywności fizycznej która jako uzupełnienie właściwego odżywiania jest podstawą zdrowia człowieka w każdym wieku.
Do udziału w imprezie zaprosiliśmy okoliczne szkoły. Z naszego zaproszenia skorzystali: Szkoła Podstawowa nr 1 im A. Mickiewicza z Krościenka n/D., Szkoła Podstawowa nr1 im. Henryka Sienkiewicza ze Szczawnicy, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II z Krościenka n/D oraz Społeczne Gimnazjum im. prof. Józefa Tischnera ze Szczawnicy.

Cała społeczność naszej szkoły jak również przybyli do nas goście wraz z opiekunami brali udział w wielu przygotowanych atrakcjach. Jedna z sal lekcyjnych została przeobrażona w salę kinową w której odbywał się pokaz filmów pt. „Wiem co jem”. Filmy w ciekawy i przystępny sposób przybliżały problematykę właściwego odżywiania.

W pracowni technologii gastronomicznej przygotowany był Eko - poczęstunek czyli zdrowe napoje jako alternatywa do popularnych ostatnio a szkodliwych dla zdrowia napoi energetycznych. Można było degustować napoje ziołowe (napój z mięty i jabłka, napój z rozmarynu z imbirem, napój z melisy i pomarańczy z miodem) owocowo-warzywne (sok z marchwi i jabłek, sok z pomarańczy i grejpfrutów) oraz napoje na bazie mleka i jogurtów (koktajl bananowy, koktajl czekoladowy) Dodatkową atrakcją Eko-poczęstunku były drinki bezalkoholowe, syrop z mniszka lekarskiego, syrop z pokrzywy i syrop z róży.

Na uczestników festynu w kolejnej sali czekała grupa uczniów udzielająca konsultacji dietetycznej. Z każdej przybyłej grupy uczniów wyłaniano ochotnika który był ważony i mierzony. Po tych zabiegach „konsultanci dietetyczni” obliczali indywidualne zapotrzebowanie energetyczne dla tej osoby. Sprawdzali również zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze dla tej osoby a następnie podawali z jakimi potrawami i napojami dostarczyć te składniki do organizmu. Udzielano wskazówek czego unikać, a które produkty są pożądane a także jaką ilość kalorii spalamy podczas wykonywania różnych czynności.

Nasz szkolny „konsultant ds. energy drink” w ciekawy i przystępny sposób tłumaczył wpływ spożywania napoi energetycznych na nasz organizm. Przedstawiona została naga prawda o tych produktach.

Zaprezentowane zostały też 4 doświadczenia chemiczne pt.:
- czy każdy cukier jest słodki ?
- wykrywanie skrobi w różnych produktach spożywczych.
- wykrywania białek w różnych produktach spożywczych.
- co szkodzi białkom.

W pracowni informatycznej każdy mógł zasiąść do komputera i rozwiązać na czas test on-line sprawdzający poziom własnej wiedzy na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Po zakończonym teście istniała możliwość obliczenia przy pomocy programu komputerowego własnego BMI (Body Mass Index) określającego wskaźnik masy ciała danej osoby.
Specjalnie z okazji odbywającego się II Festynu Zdrowia udostępniona została do zwiedzania specjalistyczna pracownia kosmetyczna znajdująca się w naszej szkole. Słuchaczki 2-go roku Szkoły Policealnej dla Dorosłych – Technik Usług Kosmetycznych prezentowały pracownię. Ochotnicy mogli skorzystać z zabiegów upiększających – masaż twarzy, makijaż codzienny i wieczorowy oraz maski na bazie błota i glinki. Powszechnie bowiem wiadomo, że zdrowie to również uroda !

Tego dnia nie mogło również zabraknąć promocji aktywności fizycznej jako ważnego elementu utrzymania zdrowia. Młodzież wraz z opiekunami wzięła udział w grach i zabawach sportowych, ubiegając się tym samym o tytuł „Najlepiej wysportowanej klasy”. Wszystkie konkurencje były powodem do dobrej zabawy
i integracji zespołów klasowych. Ostatecznie zwyciężyli: gospodarze ZSZiP – klasa III i

W kategorii gimnazjum zwyciężyło Gimnazjum im. prof. Józefa Tischnera ze Szczawnicy. W kategorii szkoła podstawowa zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza ze Szczawnicy.

Zwycięskie zespoły zostały nagrodzone dyplomem oraz „bombami witaminowymi” składającymi się ze świeżych owoców i słodyczy dietetycznych.

II Festyn Zdrowia minął pod znakiem wielu atrakcji i dobrej zabawy - w sposób ciekawy i przystępny dla młodzieży propagował nasze cele. Przybyli do nas goście, żegnając się, zadeklarowali chęć uczestnictwa w festynie za rok, co jest dla nas potwierdzeniem, iż Festyn zyskuje na popularności.

źródło: Zespół Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem
Zobacz pełną wersję podhale24.pl