10.10.2013, 11:27 | czytano: 586

Comenius w LO Krościenko. O globalizacji i partnerstwie… po niemiecku

arch. szkoły
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem, w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” Comenius-Partnerskie Projekty Szkół, biorą udział w realizacji projektu pt. „Globalizacja w naszym życiu codziennym”. Projekt ma służyć m.in. poznaniu szans i zagrożeń wszechogarniającej nas globalizacji (w szafie, sklepie, garażu a nawet… na talerzu) oraz upowszechnianiu idei partnerstwa wśród młodzieży krajów Unii Europejskiej.
Jest on skierowany do uczniów poznających język niemiecki, gdyż to on właśnie jest językiem roboczym projektu.
Zagranicznymi partnerami naszej szkoły są uczniowie ze szkół średnich z Ruse w Bułgarii, z Hamburga w Niemczech i z Gemony del Friuli we Włoszech, których gościliśmy w naszej szkole w ostatnim tygodniu września.

W czasie polskiej edycji Comeniusa rozstrzygnięty został konkurs na projekt logo dla realizowanego programu. Wygrał uczeń ze szkoły w Hamburgu.

W budynku Pienińskiego Parku Narodowego uczniowie zwiedzili znajdującą się tam wystawę oraz wzięli udział w zajęciach zatytułowanych "Moje środowisko”. Miały one na celu ukazanie działań prowadzonych w Polsce, Bułgarii, Niemczech i Włoszech na rzecz ochrony środowiska oraz przygotowanie poradnika dotyczącego oszczędzania energii. Ponadto uczniowie zaprezentowali wyniki ankiet przeprowadzonych w swoich krajach pt. „Jak w moim domu chroni się środowisko?”. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele władz lokalnych: Stanisław Gawęda – wójt Krościenka, Grzegorz Szerszeń – kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Przewodniczący Rady Miasta Szczawnica, pan Kazimierz Zachwieja, który zapoznał uczestników z programem solarnym zrealizowanym ze środków unijnych w Szczawnicy, dzięki czemu znacznie poprawiła się jakość powietrza w mieście.

Oprócz działań typowo edukacyjnych wzajemnej integracji młodzieży służyły liczne wycieczki. Uczestnicy Comeniusa zwiedzili Zespół Elektrowni Wodnych i zamek w Niedzicy, spłynęli łodziami Przełomem Dunajca. Byli także z Zakopanem, Oświęcimiu, Wadowicach i Krakowie.
Na pamiątkę spotkania, za budynkiem szkoły, w "Alei Przyjaźni" zasadzono cztery dęby symbolizujące kraje uczestniczące w projekcie.

W tym roku szkolnym odbędą się jeszcze trzy spotkania szkół partnerskich. Na listopad zaplanowano wyjazd do Włoch, na luty do Niemiec a na marzec do Bułgarii. Uruchomiono także specjalną platformę edukacyjną (http://golbalizacja.nowotarski.pl), na której wszystkie kraje zamieszczają informacje o programie i wszelkich aktywnościach z nim związanych.

Dodajmy, że do programu, który będzie realizowany w roku bieżącym i przyszłym, aplikowało 11 państw, ale tylko 4 z nich, w tym Polska, otrzymały dofinansowanie.

źródło: Elżbieta Wójcik - koordynator projektu
Zobacz pełną wersję podhale24.pl