25.10.2013, 13:07 | czytano: 1883

Uroczyste ślubowanie uczniów w nowotarskim ZSCKR (zdjęcia)

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego na Kokoszkowie - Augustyn Suski, jak zwykle o tej porze roku szkolnego, patronował ślubowaniu pierwszoklasistów. Wczoraj młodzież szkolna zebrała się, by uczcić pamięć patrona.
Krótka inscenizacja przygotowana przez uczniów klasy I b technikum żywienia i usług gastronomicznych, ukazująca perypetie młodych górali poszukujących szkoły pokazała, że wybór tej na Kokoszkowie to najlepszy z możliwych wyborów. Można tu, kształcąc się w różnych kierunkach, nabyć wielu umiejętności: tych związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, jak gotowanie , pieczenie, pielęgnacja ogrodu czy opieka nad zwierzętami, oraz tych, które umożliwią w przyszłości prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Program udowodnił również, że pierwszakom - mimo, iż w nowej szkole przebywają zaledwie od dwóch miesięcy – nie są już obce życiorys i twórczość Augustyna Suskiego.
Po złożeniu uroczystego ślubowania poszczególne klasy w krótkich autoprezentacjach potwierdziły, że czują się w nowej szkole dobrze, co potrafią z humorem i dystansem ukazać.

Przed pierwszakami, jak mówiła Marta z samorządu, trudne cztery lata nauki, prowadzące do matury i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
Warto w tym kontekście pamiętać słowa Augustyna Suskiego:
„ Wy przecie
mocie
w piersi młodej
gorące źródło –cud -
w pucharze ognia zywom wode,
co jak jom dostać,
w siele stanąć,
na swojom puścić wole,
to ona trud
uśmierzyć zdole”.

Szkoła dziękuje Robertowi Kowalskiemu z Polskiego Towarzystwa Historycznego za wypożyczenie munduru żołnierskiego.
ZSCKR Nowy Targ

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl