31.10.2013, 22:13 | czytano: 1256

Tydzień dobrego chleba w ZSCKR (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG. W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego odbyło się uroczyste podsumowanie kampanii na rzecz dobrego chleba pod tegorocznym hasłem „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2013”.
"Chlebuś biały doskonały, czarny niecnota - choć bodzie - sposobniejsza po nim robota"
Celem kampanii było propagowanie zdrowotnych właściwości chleba na zakwasie. Chleb na zakwasie posiada symbolikę szczególną, gdyż zakwas jest nieśmiertelny. Jego cząstki pozostawały w rodzinach tak długo, jak istniały one same, matki dawały w posagu kawałek ciasta chlebowego. Na rozczyn. Stąd mówienie o ciągłości tradycji w stosunku do chleba nie jest tylko czczym frazesem. „Święto chleba” jest już tradycją naszej szkoły i cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży. W tym roku oprócz prezentacji 22 rodzajów chleba z mąki żytniej i na zakwasie z dodatkami, zorganizowano również konkurs dekoracji bochenków chleba.

Decyzją komisji konkursowej najładniej bochen chleba udekorowała Karolina Nowobilska - uczennica klasy III technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego.
II miejsce - Jolanta Plewa uczennica klasy I A TŻiUG.
III miejsce – Weronika Gal uczennica klasy I B TŻiUG

Oprócz wrażeń smakowych uczestnicy spotkania zapamiętali i wszystkim polecają 5 warunków „smacznego chleba”:
1. Kupuj chleb z mąki żytniej lub z jej dodatkiem.
2. Pytaj w sklepie o chleb na zakwasie.
3. Nie spożywaj świeżego chleba /jeszcze ciepłego/.
4. Dobieraj mądrze dodatki do pieczywa, np. chudą wędlinę a nie tłusty boczek.
5. Ograniczaj do minimum pieczywo z polepszaczami.

Całość uroczystości uatrakcyjnił koncert zespołu „Sekret” ,którego liderem jest uczennica naszej szkoły- Ewelina Białoń z kl. III TŻiGD.
„Tydzień dobrego chleba” pracowicie spędziły organizatorki – nauczycielki z ZSCKR: Dorota Kościelniak, Halina Galas, oraz Teresa Wrocławiak

Smacznego chleba kosztowali wszyscy uczestnicy wraz z gośćmi, którzy przybyli na spotkanie i również propagują zdrowy styl odżywiania: Anna Paluch – poseł na Sejm RP, ks. Marian Wanat – proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Katarzyny w Nowym Targu, Janusz Stefaniak – kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Czarnym Dunajcu oraz Józef Walkosz - kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Nowym Targu.

źródło: ZSCKR Nowy Targ
Zobacz pełną wersję podhale24.pl