13.11.2013, 19:59 | czytano: 1108

„Droga do wolności” - wieczornica przygotowa przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Ludźmierzu

W tym roku obchodzimy 95 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej została odprawiona msza św. Następnie na czele z pocztami sztandarowymi zgromadzeni udali się do Domu Związku Podhalan w Ludźmierzu, aby wziąć udział w wieczornicy pt. „Droga do wolności” przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Ludźmierzu w reżyserii nauczycielki Anny Patli.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością: ks. Prałat Tadeusz Juchas, Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, Skarbnik Gminy Józefa Bryniarska, radni gminni i powiatowi, sołtysi, nauczyciele i uczniowie oraz mieszkańcy Ludźmierza i Gminy.
Spektakl rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Rodzaju dotyczącej stworzenia świata i człowieka skonfrontowane z myślą o celowym niszczeniu Ziemi i unieszczęśliwianiu ludzi poprzez wojny. W czasie przedstawienia została odegrana scena rozmowy szlachty polskiej na temat początku nieszczęść naszej ojczyzny, czyli I rozbioru Polski. W scenerii pojawiły się krzyże ze znaczącymi datami dotyczącymi tego wydarzenia: 1772 – I rozbiór Polski, 1773-1775 – obrady pierwszego sejmu rozbiorowego. Plakat w części frontalnej sceny przedstawiał leśną drogę oraz promienie słońca przebijające się przez drzewa, które symbolizowały światło nadziei, jakie niósł rok 1918 dla przyszłości Polski. Uczniowie prezentowali patriotyczne postawy rodziców, nauczycieli, księży i żołnierzy w czasie zaborów, powstań oraz I wojny światowej. Nie zabrakło nazwiska Józefa Piłsudskiego – bohatera roku 1918. Teksty przeplatane były piosenkami Marka Grechuty, Sławy Przybylskiej, Haliny Kunickiej, Zdzisławy Sośnickiej, a także pieśniami legionowymi. Puentą stał refren piosenki Jana Pietrzaka pt. „Żeby Polska była Polską”. Dekoracje przygotowały panie :Anna Patla, Katarzyna Łapczyńska, Sylwia Sąder. W czasie wieczornicy na instrumencie akompaniowała pani Grażyna Nowak.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl