26.11.2013, 16:27 | czytano: 917

Reprezentacja ZSCKR zajęła drugie miejsce w konkursie na pięknie nakryty stół. Tym razem na stołach królowała kaczka (zdjęcia)

W Zespole Szkół Gastronomicznych nr 2 im. Prof. Odona Bujwida w Krakowie odbyła się X edycja Małopolskiego Konkursu „Stół pięknie nakryty - wykwintna kaczka na rodzinne okazje”. Jak sam tytuł wskazuje w tym roku na stołach królowały dania z kaczki.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu w tegorocznej edycji konkursu reprezentowały uczennice: Monika Janeczek z klasy IV technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego oraz Barbara Polak z klasy II zasadniczej szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie kucharz.
Zadaniem uczestników było wykonanie wykwintnej potrawy z kaczki oraz przygotowanie nakrycia do zaproponowanego przez siebie menu, a także sporządzenie według własnej receptury bezalkoholowego long drinka. Basia przygotowała „ Filet z kaczki podany na puree z selera w towarzystwie carpaccio z buraka” a Monika nakryła stół i sporządziła long drinka „Czerwona rozkosz”. Nasz duet współpracował i uzupełniał się znakomicie.

W konkursie wzięło udział 11 drużyn z całej małopolski, a ich zmagania oceniało jury ze Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników. Wszyscy uczestnicy wykazali się profesjonalizmem i ogromnym duchem walki. Ostatecznie uczennice ZSCKR zajęły bardzo wysokie, bo II miejsce na podium.

Wszystkie dania konkursowe były przepyszne a organizatorzy są przekonani, że dania z kaczki będą coraz częściej pojawiały się na stołach podczas rodzinnych uroczystości.

Uczennice do konkursu przygotowywali nauczyciele ZSCKR: Józef Bąbol i Łukasz Fudala.

źródło: ZSCKR Nowy Targ
Zobacz pełną wersję podhale24.pl