01.12.2013, 13:44 | czytano: 1204

Krakowiacy i górale z Krauszowa (zdjęcia)

arch. szkoły
W jednej z krakowskich placówek „Moje przedszkole ABC” jedne z zajęć wyglądały inaczej niż zwykle. Na zaproszenie dyrekcji przedszkola przyjechała delegacja ze szkoły w Krauszowie.
Taniec i śpiew góralski od razu zawojował serca małych mieszkańców Krakowa. Z uwagą słuchali o zwyczajach góralskich, dokładnie przyglądali się barwnym strojom, a gdy mogli się jeszcze przebrać – radość nie miała granic. Całość spotkania zorganizowała Barbara Stala- dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Krauszowie. Dzieci mogły usłyszeć „żywą” muzykę góralską dzięki Włodzimierzowi Majerskiemu. Nasi uczniowie zaprezentowali gadkę góralską oraz uczyli dzieci tańczyć. Przepiękne górolecki z rumianymi lickami śwarnie wywijały w tańcu nozeckami. Dużo emocji wywołał taniec chłopców. Śwarni zbójniki z ciupazeckom tańcowali i prowdziwymu harnasiowi kroku dotrzymywali. Były też znane przedszkolakom zabawy, ale w wersji regionalnej, gdzie owiecki uciekały do kosora przed wilkiem złym. Nie mogło oczywiście zabraknąć degustacji oscypków.
Wyjazd dostarczył wiele radości i przedszkolakom, i naszej delegacji, bo nie może być inaczej, gdy się Krakowiacy z góralami spotkają.

źródło: SP w Krauszowie
Zobacz pełną wersję podhale24.pl