01.04.2014, 20:12 | czytano: 1097

Gimnazjaliści z wizytą z stolicy

W dniach 19-21 marca 2014 trzecioklasiści z Gimnazjum w Łapszach Niżnych pod opieką wychowawców: E.Magiery, B.Kowalczyk, B.Magiery i katechety ks.W.Klajsta zwiedzali Warszawę.
Muzeum Powstania Warszawskiego było naszym pierwszym punktem na trasie po stolicy. Budynek dawnej elektrowni tramwajowej robi wrażenie. Wchodząc do muzeum słychać odgłos bijącego serca - to znak życia, to głos walczącej, żyjącej w sercach powstańców i innych mieszkańców Warszawy. Zwiedzaniu obiektu towarzyszy atmosfera przepełniona historią.

Kolejnym zwiedzanym obiektem był Sejm. Duże wrażenie wywarło na uczestnikach wycieczki przejście przez „bramki” (szczegółowa kontrola), wejście na salę obrad znaną jedynie z telewizji, spotkanie z posłem, panem Andrzejem Gutem-Mostowym, który w przystępny sposób przedstawił pracę polityka. Po takich przeżyciach uczniowie z pewnością uważniej będą oglądać relacje z Sejmu.

Pierwszego dnia pobytu w Warszawie udało się również zwiedzić Centrum Nauki KOPERNIK. Tam gimnazjaliści mogli zgłębić informacje na temat różnych dziedzin, takich jak: fizyka, chemia, biologia, geografia, ale również muzyka, archeologia i wiele innych. Wszystkim odpowiadała luźna atmosfera panująca w obiekcie, swoboda poruszania się, możliwość przeprowadzenia samodzielnych doświadczeń.

Zwiedzanie stolicy tego dnia zakończyliśmy na Stadionie Narodowym. Ten nowoczesny i prawdopodobnie najdroższy obiekt sportowy nie tylko w Polsce przykuł uwagę wszystkich. Nawet duża ilość schodów do pokonania nie zraziła najbardziej zmęczonych i trochę niedysponowanych wycieczkowiczów. Większość żałowała, że nie można zabrać chociaż źdźbła z murawy boiska, bowiem tej murawy nie było ….

Drugi dzień pobytu w stolicy był związany z pieszą trasą po Krakowskim Przedmieściu. Przewodnik, który nam towarzyszył, pan Zygmunt, w interesujący sposób przybliżył historię miasta, pokazał zabytkowe kościoły, m.in. Świętego Krzyża, Świętej Anny, Bazylikę Świętego Jana, Kościół Wizytek ze znajdującym się nieopodal pomnikiem ks.Jana Twardowskiego i Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczestników wycieczki urzekło również Stare Miasto, Plac Zamkowy, Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski i liczne pomniki.
Następnym punktem na trasie był Zamek Królewski. Zwiedzanie obiektu przyjęło postać lekcji muzealnej odbywającej się pod hasłem „Wizyta u króla”. Uczniowie szczegółowo poznali historię zamku, obejrzeli jego wyposażenie, uczestniczyli w zajęciach na temat osób związanych z budowlą. Ten zabytek wywarł duże wrażenie na nas.
Punktem kulminacyjny drugiego dnia zwiedzania była wizyta w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana. Spektakl „Zemsta” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego na podstawie komedii A.Fredry spotkał się z miłym przyjęciem. Uczniowie znali już treść dramatu, bowiem omawiali go na lekcjach j.polskiego, jednak żywe słowo wypowiedziane przez znanych aktorów, m.in. Daniela Olbrychskiego (Cześnika), Andrzeja Seweryna (Rejenta), Joannę Trzepiecińską (Podstolinę), nadało komedii wyjątkowy charakter.

W ostatnim dniu pobytu w Warszawie gimnazjaliści wraz z opiekunami uczestniczyli w 9.Ogólnopolskiej Pielgrzymce Gimnazjalistów Szkół Pijarskich w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie – Siekierki. Spotkanie z rówieśnikami z całej Polski pozwoliło na wymianę spostrzeżeń, a podczas wspólnej modlitwy, drogi krzyżowej i Mszy świętej polecano Matce Bożej zbliżający się egzamin gimnazjalny i wybór dalszej drogi życiowej. Uwieńczeniem całego spotkania był wywiad z redaktorem Wiadomości z TVP1, panem Krzysztofem Ziemcem. Dziennikarz odpowiadał na pytania uczniów dotyczące życia osobistego i zawodowego. Jego postawa otwarcia na bliźniego, wartości, które promował, jak odwaga, dążenie do bycia coraz lepszym człowiekiem na pewno pozostawią po sobie ślad w naszych wspomnieniach w postaci licznych refleksji.

Kolejnym punktem na trasie wycieczki był cmentarz Powązki, gdzie przewodnik wskazał miejsce doczesnego pochówku wielu znanych ludzi, były to m.in. osoby: Julian Tuwim, Krzysztof Kamil Baczyński, Konstanty Ildefons Gałczyński, Kamila Skolimowska, bohaterowie książki „Kamienie na szaniec”.

Następnie gimnazjaliści mogli obejrzeć panoramę miasta z 30.piętra Pałacu Kultury i Nauki. Stolica pięknie wyglądała w świetle zachodzącego słońca. Sugerując się słowami przewodnika, liczba wznoszących się wokoło wieżowców wciąż rośnie…
Ostatnim już odwiedzonym obiektem było Muzeum Chopina, w którym dla melomanów przygotowano prawdziwą ucztę. To muzeum XXI wieku z multimedialną ekspozycją, przy czym zwiedzający sami decydują o kolejności zwiedzania sal.

Wycieczka długo przygotowywana szybko dobiegła końca, lecz, mam nadzieję, nie przeminie bez echa.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować i przeprowadzić wycieczkę do Warszawy.

Beata Magiera / źródło: materiały prasowe szkoły
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl