06.05.2014, 19:57 | czytano: 3822

Uczeń Goszczyńskiego w Ogólnopolskim Finale Konkursu z Historii Sztuki

Uczeń I LO im. S. Goszczyńskiego Jan Gapski (2a) zdobył tytuł Laureata Ogólnopolskiego Konkursu pt. „Sztuka cenniejsza niż złoto. Sielska Polska Chełmońskiego”. Reprezentował on Liceum w Ogólnopolskim Finale, który odbył się w Warszawie, w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. W. Gersona.
W I etapie uczestnicy konkursu mieli napisać esej interpretujący wybrane dzieła malarskie Józefa Chełmońskiego.
Praca Jana Gapskiego spotkała się z uznaniem jury konkursowego (za „wrażliwość i świeżość spojrzenia na twórczość malarza”) i dzięki temu znalazł się on w finałowej dziesiątce wyróżnionych uczniów. Uczeń wykazał się nie tylko świetną orientacją w „czytaniu” i rozumieniu malarstwa, ale także walorami literackimi napisanego eseju. W etapie finałowym uczestnicy konkursu mieli napisać test z wiedzy o życiu i twórczości Józefa Chełmońskiego oraz epoce, w której tworzył. Ponadto wygłaszali prezentacje na tematy dotyczące wybranych wcześniej dzieł różnych malarzy przed komisją konkursową złożoną z Kuratora Oświaty woj. mazowieckiego oraz pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego. Audytorium tworzyli również uczniowie warszawskiego ZPSP.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Jan jako jedyny spośród laureatów reprezentował szkołę ogólnokształcącą (klasę matematyczno-fizyczną!), podczas gdy pozostali – szkoły plastyczne. A zmagania konkursowe pokazały, że dla niego historia sztuki nie jest tylko dziedziną elitarną, ale także sposobem ujawnienia ogromnej wrażliwości, która za obrazami widzi artystę - bliskiego nam człowieka. I ożywia go! Gratulujemy sukcesu, zainteresowań i twórczych pasji! W przygotowaniach do konkursu Jasiu korzystał z pomocy nauczyciela języka polskiego mgr. G. Klaga.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl