19.05.2014, 20:46 | czytano: 759

„Młodzież w działaniu” – Wybory 2014

Młodzież klas trzecich Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu brała udział w warsztatach przygotowanych i przeprowadzonych przez członków zespołów projektowych polsko – niemieckiego projektu edukacji młodzieży – „ Od teraz Ty decydujesz. Wybory 2014.” Projekt ten jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z programu „Młodzież w działaniu” oraz Landeszentrale für politische Bildung Thüringen i ukierunkowany jest na zmotywowanie młodych wyborców do wzięcia udziału w głosowaniu w wyborach m.in. do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w 2014 roku.
Uczniowie technikum pracowali w trzech grupach. Każda grupa miała trzech opiekunów (studentów z Polski i Niemiec) niewiele starszych od grupy docelowej. Dzięki temu miedzy prowadzącymi a uczestnikami szybciej buduje się nić porozumienia oraz zachodzi interakcja. Stworzona atmosfera pracy w ZSCKR spowodowała, że młodzieży łatwiej się dyskutowało i wyrażało swoje opinie w odniesieniu do trudnych, zorientowanych na politykę, tematów.
Warsztaty były „na czasie’ i co najważniejsze prowadzący studenci kreatywnie i interesująco przedstawili młodzieży informacje na temat: Unii Europejskiej, współpracy międzynarodowej oraz możliwości aktywnego uczestnictwa w życiu politycznym, w tym na poziomie międzynarodowym. Uczniowie bawiąc się i rywalizując ze sobą bardzo zbliżyli się do tematu ”partie polityczne”.

Tworzyliśmy własne partie oraz sugerowaliśmy zmiany w Polsce. Okazało się, że niektórzy z nas mają zadatki na polityków – ocenili uczestnicy warsztatów. Na zakończenie warsztatów wzięliśmy udział w konkursie odpowiadając na pytanie: Dlaczego warto głosować? Najlepsze wypowiedzi, wyłonione spośród polskiej i niemieckiej młodzieży, zostaną nagrodzone. Przekonaliśmy się, że warto głosować oraz świadomie i aktywnie uczestniczyć w życiu obywatelskim.

źródło: ZSCKR Nowy Targ
Zobacz pełną wersję podhale24.pl